نگهداری آب استخر با استفاده از پرکلرین

پرکلرین مطلوب‌ترین و پر کاربردترین ماده‌ی ضدعفونی کننده‌ی آب استخر است. این ماده به دلیل ویژگی‌هایی که دارد از جمله انحلال بالای آن در آب برای ضد عفونی کردن آب استخر ایده آل است. کلر با از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زای آب استخر آن‌ها را نابود کرده و می‌تواند مواد معلق لازم برای مقابله با آلودگی‌های بدن شناگران را در آب استخر تولید کند.

پرکلرین زنی و ضد عفونی کردن آب استخر

مقدار پرکلرینی که باید در آب استخر برای ضد عفونی کردن بدن شناگران باقی بماند بین ppm 3 تا ppm 5 است و نباید از این مقدار بیشتر شود زیرا برای سلامتی شناگران مضر خواهد بود. افزایش پرکلرین آب عوارض جانبی زیادی دارد که یکی از آن افزایش ph آب است که موجب تحرک بخش مخاطی بدن می‌شود. کلر سمی است و افزایش بیش از حد آن در آب موجب مسمومیت خواهد شد. البته در زمان‌های خاص که تعداد شناگران بیش از حد مجاز بوده و افزایش داشته باشد میزان کلر مصرفی کمی افزایش خواهد داشت. زیرا میزان ورود باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا بیشتر از حد معمول بوده است. در استخرهای روباز به دلیل نور خورشید کلر موجود در آب خیلی سریع از بین می‌رود و برای موجود بود دائم پرکلرین در آب باید به طور مدام یک دستگاه پرکلرین زنی به آب کلر تزریق کند. میزان ظرفیت دستگاه‌های پرکلرین زنی به آب باید معادل ppm 2 برای استخرهای رو بسته و ppm 4 برای استخرهای روباز باشد.

نحوه استفاده از پرکلرین برای پرکلرین زنی و ضد عفونی کردن آب استخر

پرکلرین و مشتقات آن بيشتر از ساير مواد مشابه برای گندزدايي آب استخرها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. موادی که برای گند زدایی آب استخرها و پرکلرین زنی استفاده می‌شوند شامل گاز پرکلرین ، هيپوكلريت سديم، هيپوكلريت كلسيم يا قرص‌هاي تري كلروسيانوريك سديم هستند. مقدار پرکلرین که در هر هفته می‌توان به آب استخر تزریق کرد 28 كيلوگرم است برای استخرهای سرپوشیده است. هر چند مقدار کلر زنی با توجه به عوامل دیگری مانند تعداد شناگران و هزینه‌های نگهداری استخر گاهان متغیر است. در استخرهای روباز مقداری از پرکلرین به دلیل نور آفتاب از بین می‌رود و به همین دلیل مقدار پرکلرین مورد نیاز از 33 تا 38 کیلوگرم متفاوت است. عملیات پرکلرین زنی در استخرها معمولاً با استفاده از پرکلرین گازي يا هيپوكلريت‌ها انجام می‌گیرد. به دلیل اینکه گاز پرکلرین به هیچ وجه نباید استنشاق شود و سمی است برای پرکلرین زنی آب استخر ابتدا آن را در آب به صورت محلول غلیظ درآورده و سپس محلول غلیظ وارد آب استخر خواهد شد.


پترو کیمیای آکام


پرکلرین

دستگاه‌هایی که پرکلرین را به‌ استخر تزریق می‌کنند به صورت دیافراگمی و یا دارای یک پیستون کوچک هستند که به راحتی قابلیت تنظیم شدن را دارند. میزان محلولی که قرار است وارد آب استخر شود را می‌توان با جابجایی دیافراگم یا پیستون تنظیم کرد و مقدار محلول پرکلرین مورد نظر را داخل آب استخر تزریق کرد و پرکلرین زنی آب استخر را انجام داد. البته از دستگاه‌های تزریق پرکلرین می‌توان برای تزریق ظرفیت‌های بالای محلول پرکلرین نیز استفاده کرد اما بهترین گزینه برای تزریق با ظرفیت بالا استفاده از دستگاه‌های گاز پرکلرین زنی است. بیشتر محلول‌هایی که در این تأسیسات استفاده می‌شوند در حدود 1% می‌باشند به همین دلیل برای دراژ و تزریق بهتر می‌توان درصد را بالاتر برد. نکته‌ی قابل توجه در مورد نصب دستگاه‌های پرکلرین زني فاصله‌ی افقی این دستگاه‌ها است. این فواصل نباید بسیار زیاد باشد زیرا موجب افت فشار بیشتر در سیستم می‌شود.

پرکلرین مايع

پرکلرین مایع همان گاز پرکلرین است که تحت فشار به پرکلرین مایع تبدیل شده است. با قرار دادن گاز پرکلرین در سیلندرهای آهنگی سنگین و تحت فشار قرار دادن آن می‌توان پرکلرین مایع تولید کرد. برای استخرهایی که به وزن بیشتر از یک پوند پرکلرین در روز احتیاج دارند، استفاده از پرکلرین مایع توسط این سیلندرها بهترین روش برای تزریق پرکلرین و پرکلرین زنی آب استخر است. این روش علاوه بر مزیت اقتصادی بودن معایبی نیز دارد که می‌توان به خطرات استنشاق گاز کلر اشاره کرد. برای استفاده از این دستگاه‌ باید یک اتاق مجزا برای تجهیزات در نظر گرفته شود. این اتاق باید کاملاً گاز بندی شده باشد تا در صورت نشت گاز پرکلرین از سیلندر به بقیه‌ی جاها نفوذ نکند.

پرکلرین ـ آمونياك

در برخی موارد استفاده از پرکلرین به تنهایی و پرکلرین زنی برای ضد عفونی کردن آب کافی نخواهد بود و در این مواقع از محلول پرکلرین – آمونیاک نیز استفاده خواهد شد. معمولاً محلول آمونیاک قبل از کلر زنی به آب افزوده می‌شود تا شرایط برای تثبیت بیشتر پرکلرین در آب را فراهم کند. از تركيب يون پرکلرین ـ آمونياك، يون كلرامين تشكيل مي‌شود كه يك ضدعفوني كننده بسیار قوی و مؤثر است و نسبت به پرکلرین دارای پايداري بيشتري است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643