نقش آهک در کشاورزی

افزودن آهک کشاورزی به خاک موجب بهبود بافت خاک می شود و خواص فیزیکی آن را تا حد زیادی ارتقا می دهد؛ از طرفی دیگر، این ماده در خاک، خوردگی خاک را کاهش داده و با کاهش میزان رسوبات سطحی، بازیابی آب را افزایش می دهد. تنظیم شرایط خاک با استفاده از محلول آهک کشاورزی، روشی بسیار ایده آل و کارآمد برای افزایش قدرت تحمل ریشه گیاه در برابر خشکسالی است.

اهمیت وجود آهک در خاک محصولات کشاورزی چیست؟

استفاده از آهک کشاورزی در خاک می تواند میزان سمیت عناصر فلزی سمی مانند آهن، منگنز و آلومینیوم را تا حد زیادی کاهش دهد. منگنز و آهن در خاک های اسیدی، خاصیت سمی زیادی برای گیاهان ایجاد می کنند؛ مقادیر زیاد آلومینیوم در خاک نیز موجب محدود شدن رشد گیاه می شود؛ همزمان با افزایش PH خاک، حلالیت آلومینیوم نیز افزایش می یابد و به این ترتیب از خاصیت سمی آن کاسته می شود.

علاوه بر موارد فوق، وجود محلول مناسبی از آهک در خاک کشاورزی، اثر بخشی حشره کش ها را افزایش داده و موجب می شود عناصر مغذی به راحتی در دسترس گیاهان و محصولات قرار گیرند. در این راستا افزودن محلولی از ترکیب فوق برای تمام محصولات کشاورزی و گلخانه ای توصیه می شود.

کدام نوع آهک برای کشاورزی مناسب تر است؟

اگر شما هم مالک زمین کشاورزی هستید و یا در حوزه کشت و کار محصولات کشاورزی و یا تولیدات گلخانه ای فعالیت دارید، ممکن است با مشکل اسیدی بودن خاک مواجه شده باشید؛ بهترین راه حل برای رفع اسیدی شدن خاک، افزودن مقادیر معینی از محلول آهک به آن است. محلول آهک خاصیت قلیایی دارد و می تواند شرایط خاک را تنظیم کند.

در بازار مواد شیمیایی مقادیر مختلفی از آهک و ترکیبات آهکی وجود دارند که هر یک از آن ها دارای ویژگی های متفاوتی هستند؛ اما نکته مهم این است که به عنوان مصرف کننده باید بدانید کدام نوع آهک برای مصرف شما مناسب تر است. برخی از مواد قلیایی که در بازار وجود دارند از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت هستند لذا باید محصولی را خریداری کنید که مقرون به صرفه باشد؛ در حال حاضر، آهک یکی از بهترین گزینه های پیش رو است.

نکات مهم در خرید آهک چیست؟

قبل از اینکه آهک را برای زمین های کشاورزی خود خریداری کنید بهتر است به برخی جزئیات دقت بیشتری داشته باشید؛ عدد خنثی سازی، سرعت عملکرد و میزان ناخالصی کلسیم و منیزیم، سه پارامتری هستند که در انتخاب و خرید ترکیب هیدروکسید کلسیم باید مورد توجه قرار گیرند.

*عدد خنثی سازی (Neutralising value) یا NV : عدد خنثی سازی، معیاری از توانایی آهک برای خنثی کردن محیط اسیدی خاک است؛ برای درک بهتر این موضوع به این مثال دقت کنید؛ کربنات کلسیم خالص به عنوان یک ماده قلیایی دارای NV برابر 100 است که این عدد یک مقدار استاندارد گزارش شده است. عدد خنثی سازی یا NV باید بیشتر از 95 باشد. این عدد معمولاً بر روی بسته های حاوی آهک درج می شود تا خریداران بتوانند ماده مناسبی را برای خاک خریداری کنند.

*کیفیت عملکرد: آهک با ذرات ریزتر، واکنش بهتری با آب داشته و به این ترتیب بهتر می توانند در خاک عمل کنند. تولید کنندگان این ماده، ذرات جامد هیدروکسید کلسیم را به صورت دانه بندی شده و با گزارش اندازه ذرات به بازار عرضه می کنند.

*میزان عناصر کلسیم و منیزیم: برای اینکه بهتر بتوانید آهک مناسب را انتخاب کنید، بهترین راه این است که نمونه ای از خاک مورد نظر را به آزمایشگاه فنی ارسال کنید تا میزان عناصر کلسیم و منیزیم آن به دقت اندازه گیری شود. آهک و سنگ آهک به طور طبیعی دارای مقادیر معینی از این عناصر هستند بنابراین قبل از افزودن این محلول، بهتر است بدانید در خاک شما چه مقدار از عناصر و یون های کلسیم و منزیوم وجود دارد.

به عنوان سخن پایانی لازم به ذکر است که برخی از کودهای صنعتی آهک که به روش شیمیایی و در کارخانه ها تولید می شوند دارای مشخصات فوق هستند؛ البته ساختارهای متنوعی از آهک به طور طبیعی وجود دارد که بررسی هر یک از آن ها از موضوع این بحث خارج است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643