نشاسته چه ماده‌ای است؟

این ماده پودری بدون بو و سفیدرنگ است که در ساقه‌های زیرزمینی یا دانه همه گیاهان به‌نوعی یافت می‌شود. ماده فوق ترکیبی از کربوهیدرات‌های نامحلول در آب است که برای مصارف تجاری، صنعتی و خوراکی مانند تولید چسب و بافندگی و تولید کاغذ و بسیاری مصارف دیگر، استفاده می‌شود. در زیر به معرفی این ماده می پردازیم.

انواع نشاسته‌های طبیعی و کاربرد آن:

این مواد پایه گیاهی دارند و در بعضی از موارد به‌صورت طبیعی قابل‌استفاده هستند به‌خصوص در صنایع غذایی که پایه بسیاری از مواد خوراکی محسوب می‌شود. در زیر تعدادی از نشاسته‌های طبیعی آورده شده است.

نشاسته گندم: از آرد گندم به وجود می‌آید. آرد گندم طی فرآیندهایی با نشاسته و گلوتن تبدیل می‌شود که در تهیه نان و کیک و ... کاربرد دارد.

نشاسته ذرت: همان آرد ذرت است و نوع خارجی آنکه از ذرت سفید تهیه می‌شود بسیار بهتر از نوع ایرانی آن، که از ذرت زردرنگ به وجود آمده، می‌باشد. این ماده در کارتن‌سازی بسیار کاربرد دارد.

نشاسته سیب‌زمینی: سیب زمینی را پرس کرده و بفشارند، طی فرآیندی نشاسته سیب زمینی بوجود می آید.

نشاسته صنعتی چیست؟

این ماده که در تهیه قندهایی مانند گلوکز، فروکتوز و ...، صنعت کاغذ سازی و کارتن سازی، صنعت چاپ و حفاری چاههای نفت، بالا بردن کیفیت چاپ در صنعت چاپ، ساکهای کاغذی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده است که معمولا باید به صورت اصلاح شده مورد استفاده این صنعتها قرار بگیرند.

انواع نشاسته‌های اصلاح‌شده و کاربرد آن:

این ماده به دلیل ترکیب خاصش نمی‌تواند به‌طور طبیعی در موارد مختلف صنعتی و غذایی و تجاری استفاده شود؛ بنابراین تولید نوع اصلاح‌شده آن در ایران با کیفیت عالی و بسیار متنوع انجام شده تا به این طریق بتوان موارد استفاده این ماده سنگین را بالا برد. در این قسمت به معرفی این نوع نشاسته‌ها می‌پردازیم.

نشاسته استری‌شده که در صنعت غذا و صنعت نساجی مورداستفاده قرار می‌گیرد. تهیه غذای كودك، تولید انواع سوپ، صنعت كنسروسازی و پارچه‌بافی نمونه‌هایی از این نوع می‌باشد.

نشاسته‌های فسفاته که انواع منو فسفاته آن به دلیل مقاومت بالایی که موقع از بین رفتن انجماد دارند، در تولید مواد غذایی بسیار مفیدند. نوع فسفاته به‌عنوان غلظت دهنده برای تهیه خامه یا كرم منجمد كیك و عصاره منجمد گوشت در مقایسه با دیگر نشاسته‌ها بیشتر به کار می‌روند. البته از كاربردهای غیر غذایی این نوع می‌توان در کاغذسازی برای مقاومت کاغذ در برابر تا شدن و بالا بردن استحکام آن، در قالب‌گیری برای چسباندن قالب‌های فلزی، در صنعت نساجی برای چسب زدن و آهار گرفتن پارچه و در تصفیه آلومینیوم و جداسازی از سنگ معدن بوکسیت را نام برد.

دكسترین نوعی نشاسته اصلاح‌شده است که در صنایع غذایی به‌عنوان مواد جایگزین چربی و به‌عنوان تشکیل‌دهنده فیلم‌های خوراكی به كار می‌رود.

نشاسته پری ژلاتینه که برای خمیرهای کاغذدیواری مناسب است زیرا می‌تواند در آب سرد به‌راحتی پخش شود. کاربرد دیگر آن این ست که می‌تواند میزان هدر رفتِ آب را در گل حفاری در چاه‌های نفت به حداقل برساند. همچنین در ساخت كاغذ، الیاف کاغذ را مانند چسب به هم می‌چسباند. استفاده دیگر پری ژلاتینه در صنعت غذا در سس سالاد، انواع پودینگها، شیرینی‌ها و آب‌نبات‌ها، به‌عنوان کمک‌کننده در پُركُنهای كلوچه و همچنین سفت كننده كیك است.

نشاسته اکسیدشده که در صنعت نساجی کاربرد دارد. شبیه به نوع فسفاته برای آهارزنی پارچه و همچنین برای پرداخت نمودن پارچه درروند تولید آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. نوع اکسیدشده این ماده در تولید مواد عایق‌کاری و تخته‌های دیواری مورداستفاده دارد و در خدمات لباس‌شویی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نشاسته كاتیونیك معمولاً برای حفاظت از پارچه و دوام آن و همچنین برای حفاظت از الیاف و رنگ‌دانه‌ها روی كاغذ کاربرد دارد و همانند نوع فسفاته، استحکام کاغذ را بالابرده و کیفیت آن را بهبود می‌بخشد. نوع کاتیونیک مانند نوع فسفاته باعث مقاومت کاغذ در مقابل تا شدن و پاره شدن می‌شود و حتی در کاغذهای چسبی باعث ضد آب شدن آن‌ها و آهار خوردنشان می‌شود. جالب است بدانید که نوع کاتیونیک یکی از عوامل لخته‌شدگی و انباشتگی در تصفیه و پالایش سنگ معدن نیز می‌باشد.

نشاسته اتری شده بسیار بیشتر از نوع فسفاته و کاتیونیک، مورداستفاده تولیدکنندگان انواع کاغذها می‌باشد. نشاسته اتری شده جهت پوشش‌های كاغذی و همچنین برای آهارزنی آن‌ها که در بهبود استحكام كاغذ مؤثر است، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643