مقاله اسید-استیک

اسید استیک با فرمول شیمیایی (CH3COOH) که نام دیگر آن اسید اتانوئیک می باشد، مهم ترین اسید از سری اسیدهای کربوکسیلیک است. سرکه یک حلاّل رقیق (در حدود 5 درصد) که از اسید استیک بواسطه تخمیر شدن و اکسیداسیون کربوهیدرات طبیعی جدا شده است می باشد. نمک و استر تولید شده از اسید استیک ماده ای به نام "استات" می باشد. در گرید صنعتی، اسید استیک جهت تهیه استاتهای فلزی مورد استفاده در برخی از فرآیندهای چاپ قرار می گیرد.

از وینیل استات(Vinyl acetate ) با فرمول شیمیایی C4H6O2 در تولید پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

از استات سلولز، در ساخت فیلم های عکاسی و منسوجات و استرهای آلی فرّار (مانند اتیل و بوتیل استات) به عنوان حلاّل رزین، رنگ، و لاک استفاده می گردند. از دیدگاه بیولوژیکی، اسید استیک عاملی مهم جهت سوخت و ساز بدن می باشد، این سوخت و ساز بصورت طبیعی در مایعات بدن و در آب میوه گیاهان رخ می دهد.

پترو کیمیای آکام

اسید استیک در مقیاس صنعتی بواسطه اکسیداسیون استالدئیدها ، الکل اتیل تولید می شود. امروزه اسید استیک تحت یک فرآیند شیمیایی در کارخانه صنایع شیمیایی مونسانتو که در سال 1960میلادی تاسیس گردیده، ساخته می شود.

عناصر دخیل در انجام فرایند تولید اسید استیک شامل رودیوم ، ید ، کاتالیز کربندار ، متانول ، اسید استیک خالص که اغلب به نام اسید استات منجمد شناخته می شود می باشد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643