اثرات اسید آسکوربیک

طبق مشاهدات پژوهشگران، اختلال نظم gamma- aminobutyric –acid که به اختصار(GABA) نامیده می شود.

gamma- aminobutyric –acid با انتقال دهنده های عصبی در رابطه بوده و یکی از دلایل ابتلا به اختلال افسردگی می باشد. برای درمان اختلال افسردگی از "کتامین" که داروی بسیار مناسبی می باشد استفاده می شود.

نتیجه گیری :

با توجه به آزمایش های اخیر، آسکوربیک اسید اثر ضد افسردگی خود را با استفاده از مکانیسم های مشابه کتامین اعمال می نماید. مطالعاتی جهت بررسی میزان و چگونگی تاثیر گیرنده های GABAA و GABAB جهت درمان افسردگی در مقایسه با محصولاتی از جمله آسکوربیک اسید و کتامین صورت گرفته است.

این مطالعه به منظور بررسی میزان و چگونگی تاثیر گیرنده ی GABAA جهت درمان افسردگی در مقایسه با محصولاتی از جمله آسکوربیک اسید و کتامین تحت روش Tail Suspension Test (TST ) صورت گرفته است. این آزمایش بر روی موش ها انجام گرفت در این روش با مقدار کمتر از حد موثر از آسکوربیک اسید (0.1 mg/kg, po) و کتامین (0.1 mg/kg, ip ) استفاده شد. پس از گذشت 30 دقیقه، مقدار بیشتری از Muscimol به موش ها داده شد (0.1 mg/kg, ip). در آزمایشی دیگر، موش ها با مقدار فعال آسکوربیک اسید (1 mg/kg, po) تحت درمان قرار گرفتند; پس از گذشت 30دقیقه Baclofen (1 mg/kg, ip) به آزمایش اضافه گردید. دستورالعملی مشابه آزمایش فوق الذکر با کتامین (1 mg/kg, ip) نیز انجام گرفت.

ترکیب Muscimol با آسکوربیک اسید و یا کتامین منجر به تولید داروی ضد افسردگی با نتیجه ی مشابه TST گردید.

علاوه بر این، اثرات ضد افسردگی Baclofen منسوخ گردید.بنابراین هیچ تغییری در نقل و انتقالات یاخته های عصبی در گروه های تحت بررسی گزارش نگردید.

پترو کیمیای آکام

نتایج بیانگر این می باشد که تاثیر آسکوربیک اسید و کتامین در TST بواسطه ی خاصیت ضد تحرکشان، می تواند از فعال شدن گیرنده های GABAA و مهار احتمالی GABAB ممانعت نماید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643