اثرات اسید آسکوربیک

طبق مشاهدات پژوهشگران، اختلال نظم gamma- aminobutyric –acid که به اختصار(GABA) نامیده می شود.

gamma- aminobutyric –acid با انتقال دهنده های عصبی در رابطه بوده و یکی از دلایل ابتلا به اختلال افسردگی می باشد. برای درمان اختلال افسردگی از "کتامین" که داروی بسیار مناسبی می باشد استفاده می شود.

با توجه به آزمایش های اخیر، آسکوربیک اسید اثر ضد افسردگی خود را با استفاده از مکانیسم های مشابه کتامین اعمال می نماید. مطالعاتی جهت بررسی میزان و چگونگی تاثیر گیرنده های GABAA و GABAB جهت درمان افسردگی در مقایسه با محصولاتی از جمله آسکوربیک اسید و کتامین صورت گرفته است.

این مطالعه به منظور بررسی میزان و چگونگی تاثیر گیرنده ی GABAA جهت درمان افسردگی در مقایسه با محصولاتی از جمله آسکوربیک اسید و کتامین تحت روش Tail Suspension Test (TST ) صورت گرفته است. این آزمایش بر روی موش ها انجام گرفت در این روش با مقدار کمتر از حد موثر از آسکوربیک اسید (0.1 mg/kg, po) و کتامین (0.1 mg/kg, ip ) استفاده شد. پس از گذشت 30 دقیقه، مقدار بیشتری از Muscimol به موش ها داده شد (0.1 mg/kg, ip). در آزمایشی دیگر، موش ها با مقدار فعال آسکوربیک اسید (1 mg/kg, po) تحت درمان قرار گرفتند; پس از گذشت 30دقیقه Baclofen (1 mg/kg, ip) به آزمایش اضافه گردید. دستورالعملی مشابه آزمایش فوق الذکر با کتامین (1 mg/kg, ip) نیز انجام گرفت.

ترکیب Muscimol با آسکوربیک اسید و یا کتامین منجر به تولید داروی ضد افسردگی با نتیجه ی مشابه TST گردید.

علاوه بر این، اثرات ضد افسردگی Baclofen منسوخ گردید.بنابراین هیچ تغییری در نقل و انتقالات یاخته های عصبی در گروه های تحت بررسی گزارش نگردید.

@title

نتایج بیانگر این می باشد که تاثیر آسکوربیک اسید و کتامین در TST بواسطه ی خاصیت ضد تحرکشان، می تواند از فعال شدن گیرنده های GABAA و مهار احتمالی GABAB ممانعت نماید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643