معرفی اکسید آهن قرمز و ویژگی‌های آن

در این مقاله قصد داریم به معرفی اکسید آهن قرمز بپردازیم و نکات ایمنی و همچنین شرایط نگه داری اکسید آهن قرمز را به اختصار بیان کنیم.

معرفی اکسید آهن قرمز

اکسید آهن قرمز همان‌طور که از اسم آن پیداست یک ترکیب شیمیایی است که از عناصر آهن و اکسیژن تشکیل شده است. به طور کلی 16 نوع اکسید آهن قرمز و اکسی هیدروکسید وجود دارد. آهن اکسید در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت اکسید آهن قرمز را به صورت سنگ آهن، رنگ‌دانه و همچنین کاتالیزور موجود در ترمیت مورد استفاده قرار می‌دهند.

اکسید آهن قرمز دارای فرمول مولکولی FeO است و جرم مولکولی آن 844/71 گرم بر مول می‌باشد. شکل ظاهری آن به صورت کریستال‌های مشکل رنگ است و چگالی آن 745/5 گرم بر سانتی متر مکعب در دمای 25 درجه‌ی سلسیوس و یا 77 درجه‌ی فارنهایت است. اکسید آهن قرمز دمای ذوب بالایی معادل 1377 درجه‌ی سلسیوس دارد که برابر با 2511 درجه‌ی فارنهایت و 1650 درجه‌ی کلوین می‎‌باشد. دمای جوش اکسید آهن قرمز 4314 درجه‌ی سلسیوس بوده که برابر با 6177 درجه‌ی فارنهایت و 3687 درجه‌ی کلوین می‎‌باشد. اکسید آهن قرمز در آب نامحلول است. در ادامه شرایط ایمنی و نگه داری اکسید آهن قرمز را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

نکات ایمنی اکسید آهن قرمز

در این قسمت شرایط ایمنی و نگه داری اکسید آهن قرمز و مضرات آن برای انسان را تشریح می‌کنیم. از رها شدن ذرات اکسید آهن قرمز در هوا باید جلوگیری کرد زیرا برای تنفس مضر است. اکسید آهن قرمز با فرمول شیمیایی FeO برای سیستم تنفسی انسان مضر است و در صورت استنشاق آن فرد را باید به هوای آزاد منتقل کرد و در صورتی که فرد نفس نمی‌کشید به او تنفس مصنوعی داد. در صورت تماس پوست با اکسید آهن، موضع را با صابون و مقدار زیادی آب بشوید. در صورت تماس با چشم، با احتیاط توسط شیر چشم شوی، چشم شخص آسیب دیده را بشویید و در صورتی که شیر چشم شوی موجود نبود، با احتیاط آب را با فشار روی چشم او بگیرید و چشم‌ها کامل بشویید. در صورت بلعیده شدن اکسید آهن، شخص را وادار به استفراق نکنید، بلکه دهان را با آب بشویید و با پزشک تماس بگیرید.


پترو کیمیای آکام


شرایط نگهداری اکسید آهن قرمز

اکسید آهن قرمز به شکل پودری است در رنگ‌های متفاوتی وجود دارد. اکسید آهن قرمز در صورت وجود یک منبع اشتعال، قابلیت اشتعال دارد و باید از جرقه و اصطکاک که موجب ایجاد جرقه می‌شود، حفظ شود. اکسید آهن قرمز را باید دور از منبع گرما، جرقه و شعله نگه داری کرد. در صورت اشتعال از اسپری آب، فوم مقاوم در برابر الکل، پودر خشک و کربن دی اکسید برای خاموش کردن شعله استفاده کنید. در لزوم آتش نشان‌ها باید با کپسول اکسیژن وارد محل آتش سوزی شوند.

در محل‌هایی که اکسید آهن قرمز وجود دارد اقدامات لازم برای جلوگیری از ایجاد الکترواستاتیک را انجام دهید. به هیچ وجه سیگار نکشید و مواد آتش زا و قابل اشتعال را از محل دور کنید. تهویه مناسب را در محل‌هایی که گرد و غبار ناشی از آهن اکسید وجود دارد، فراهم کنید.

مخازن حاوی اکسید آهن قرمز باید در مکان‌های خشک نگه داری شوند و حتماً از سیلیکاژل در بسته بندی آن‌ها استفاده شود زیرا به شدت با رطوبت واکنش می‌دهند و با اکسیدهای آهن با اکسیژن بیشتر در فرمول شیمیایی تبدیل می‌شوند. در هنگام کار با اکسید آهن قرمز باید از ماسک صورت N100 (US) و یا P3 (EN 143) استفاده کرد. استفاده از سیستم تنفسی تحت استانداردهای NIOSH (US) و یا CEN (EU) الزامی است. برای استفاده از اکسید آهن قرمز اپراتور مربوطه حتماً باید از دستکش استفاده کند. پس از تمام شدن کار با این ماده‌ی شیمیایی اپراتور باید از تماس پوست با سطح بیرونی دستکش جلوگیری کند. پس از هر بار استفاده، دستکش‌های آلوده، مطابق با قوانین و روش‌های آزمایشگاهی، باید دور انداخته شوند. پس از کار دست‌ها را شسته و خشک کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643