شرایط نگه داری پرکلرین و موارد ایمنی آن

پرکلرین با نام علمی هیپوکلریت کلسیم، کلر جامد با فرمول شیمیایی Ca(OCl)2 بوده و ماده ای سفید رنگ با خاصیت گندزدایی می-باشد که برای ضدعفونی کردن آب، سبزی، میوه، سرویس بهداشتی، استخرها و محل های آلوده استفاده می شود. پرکلرین در شرایط اضطراری و کنترل اپیدمی های قابل انتقال از طریق آب، ارزان ترین، بهترین و در دسترس ترین گندزدای آب بوده و مصرف زیاد این ماده توسط آب به معنای آلودگی شدید آن است.

پرکلرین

پرکلرین

پرکلرین با نام علمی هیپوکلریت کلسیم، کلر جامد با فرمول شیمیایی Ca(OCl)2 بوده و ماد ای سفید رنگ با خاصیت گندزدایی می باشد که برای ضدعفونی کردن آب، سبزی، ظروف، میوه، حمام، سرویس بهداشتی، استخرها و محل های آلوده استفاده می شود. پرکلرین در شرایط اضطراری و کنترل اپیدمی های قابل انتقال از طریق آب، ارزان ترین، بهترین و در دسترس ترین گندزدای آب بوده و مصرف زیاد این ماده توسط آب به معنای آلودگی شدید آن است. در بازار معمولا این ماده شیمیایی با درجه خلوص 60 الی 70 درصد عرضه می شود. بسیاری از بیماری های واگیر دار روده و دستگاه گوارش، از جمله وبا، از طریق موجودات بسیار ریز و کوچکی است که با چشم دیده نمی شود و از طریق دست یا حشرات به مواد غذایی و ظروف منتقل شده یا با خوردن آب، میوه آلوده و سبزی وارد بدن انسان می شود. یکی از راه های جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها، استفاده از محلول پرکلرین جهت ضدعفونی کردن میوه، سبزیجات، آب آشامیدنی و مصرفی است.

از تمام مراکز بهداشتی که در تمام کشور فعال است، می توان پودر کلر را به صورت رایگان تهیه کرد.

پترو کیمیای آکام

نحوه ضدعفونی کردن آب آشامیدنی:

نحوه ضدعفونی کردن آب آشامیدنی:

هیپوکلریت کلسیم، پودر سفید رنگ با خاصیت گندزدای قوی بوده و بوی زننده و تند دارد به گونه ای که مجاری تنفسی را آزار می دهد.

هنگام کلرزنی باید نکات زیر را رعایت کرد:

زمان استفاده از پودر پرکلرین باید جلوی دهان را با پارچه یا ماسک بست و زمانی که به آب، کلر اضافه می شود با وسیله ای باید آب را به هم زد تا خوب مخلوط شوند و نیم ساعت صبر کرد. پس از باز شدن درب بشکه، حداکثر تا یک و ماه نیم می توان از پودر کلر داخل ظرف استفاده کرد. زیرا بعد از این مدت پودر کلر اثرش را از دست می دهد. آب های تیره و بسیار آلوده که مقدار زیادی مواد آلی دارند، برای کلر زدن مناسب نیستند. به همین دلیل باید ابتدا آب تیره صاف شود و سپس به آن کلر اضافه کرد. مقدار پرکلرین مورد نیاز جهت ضدعفونی کردن هر متر مکعب آب، 3 الی 5 گرم و مقدار مطلوب کلر آزاد باقیمانده حدود 2/0 تا 8/0 میلی گرم در لیتر می باشد.

موارد ایمنی و نکات مهم:

موارد ایمنی و نکات مهم:

• اگر پودر کلر بیشتر از یک تا دو هفته بماند در صورت استفاده، آب را تلخ خواهد کرد. به همین دلیل برای هر بار استفاده باید کلر تازه تهیه شود.

• پودر کلر را باید در ظرف های شیشه ای کوچک یا ظرف های پلاستیکی دارو و در جای خشک و خنک، دور از نور آفتاب نگهداری کرد تا تبخیر نشود.

• محلول آن مانند وایتکس دارای خاصیت رنگبری می باشد به همین دلیل هنگام استفاده از آن و حمل و نقل باید مراقب بود تا روی وسایل و لباس ها نریزد.

• کلر، رنگ و بو و مزه آب را زیاد تغییر نمی دهد.

• پودر کلر نباید در ظروف سر باز و کنار مواد غذایی نگهداری شود در غیر این صورت بوی آن در فضای اطراف پخش خواهد شد.

• پس از درست کردن محلول اصلی که 15 گرم در یک لیتر آب است، مقدار کمی از آن را در ظرف کوچکی که دارای سر قطره چکان است، بریزید. سپس ظرف را در یک فویل آلومینیومی پیچیده و در چند لایه پلاستیک قرار دهید. برای یک لیتر آب، هفت قطره و برای 5/1 لیتر آب، حدود 11 قطره از این محلول کافی است.

شرایط نگهداری پرکلرین:

شرایط نگهداری پرکلرین:

این ماده نسبت به گرما و رطوبت حساس بوده به همین دلیل باید بشکه های آن در جای خشک و خنک نگهداری شود. در صورت نگهداری در آفتاب و انبارهای گرم خطر انفجار و آتش سوزی در پی دارد.

بشکه های حاوی پرکلرین را نباید مجاور مواد بودار و قابل اشتعال از جمله نفت، بنزین و گازوئیل یا مواد ضدعفونی کننده مثل کرئولین و سموم کشاورزی مخصوصا سم فسفره، قرار داد و باید به شدت از این کار اجتناب کرد. انبارهای نگهداری بشکه-های هیپوکلریت کلسیم باید به تهویه مناسب مجهز بوده و کف انبار باید از جنس مقاوم در برابر رطوبت ساخته شده باشد. روی صفحات چوبی که از کف انبار 10 سانتی متر فاصله دارند، می توان بشکه های پرکلرین را قرار داد.

پترو کیمیای آکام

روش تهیه پرکلرین:

روش تهیه پرکلرین:

این ماده طی فرآیند چند مرحله ای، از طریق واکنش کلر و شیر آهک در مجاورت سدیم هیدروکسید، دوغاب پرکلرین تهیه می شود و از طریق فیلتراسیون و خشک کردن، گرانول های پرکلرین بدست خواهد آمد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643