شرایط نگهداری و ایمنی جوهر نمک

جوهر نمک یا اسید کلریدریک، با نام های متداول هیدروکلریک اسید، هیدروژن کلرید و کلریدریک اسید نیز شناخته می شود.

جوهر نمک چیست؟

جوهر نمک یا اسید کلریدریک، با نام های متداول هیدروکلریک اسید، هیدروژن کلرید و کلریدریک اسید نیز شناخته می شود؛ این اسید معدنی در گرید آزمایشگاهی و صنعتی با خلوص 30 تا 37 درصد در بازار به فروش می رسد. این اسید دارای بویی تند و زننده به رنگ شفاف بوده و در آب محلول است. کار با جوهر نمک هم مانند سایر اسیدهای قوی، نیازمند رعایت یک سری قوانین و دستورالعمل های کار با مواد شیمیایی خطرناک و خورنده است. در این مطلب به بررسی شرایط نگهداری و اصول ایمنی جوهر نمک خواهیم پرداخت.

برخی از کاربردهای جوهر نمک

جوهر نمک یا اسید هیدروکلریک برای تولید ترکیبات شیمیایی، صنایع دباغی، شوینده و تمیز کننده، تولید ترکیبات معدنی، تولید مصالح ساختمانی، تولید انواع جرم گیرهای کاشی و سرامیک، کنترل اسیدیته چاه های نفتی، تهیه محلول شوینده قطعات فلزی در صنایع ریخته گری و قطعه سازی، تهیه محلول های اسیدشویی در صنایع، تنظیم PH در صنایع غذایی و داروسازی به کار می رود. بدیهی است که کار کردن به جوهر نمک مطابق با استانداردهای و دستورات ایمنی، سلامت کارگران و محیط کار را تضمین می کند.

نشانه های خطر هنگام کار با جوهر نمک

موارد اورژانسی و حاد: خطرناک؛ خورنده؛ آسیب های شدید به پوست و چشم وارد می کند و گاهی موجب سوختگی می گردد. در صورت بلعیدن، بسیار مضر است؛ بخارات [(a) حساسیت های شدید چشمی را در پی دارد.

علائم لوزی خطر: سلامتی (4؛ شدید)، واکنش پذیری (1؛ معمولی)، اشتعال پذیری (0؛ بی خطر)، تماس (4؛ بسیار خطرناک).

تأثیرات حاد بالقوه جوهر نمک

راه های متداول تماس را جوهر نمک: از طریق استنشاق، تماس پوستی، بلعیدن و تماس با چشم

اثرات استنشاق جوهر نمک:

بسیار خورنده است. در این صورت این اسید به بافت های ماهیچه ای غشای بینی، نای، شش ها و ریه ها آسیب های جدی وارد می کند.

اثرات بلعیدن:

بسیار خورنده است. اگر به صورت تصادفی خورده شود بسیار مضر است. لب ها را می سوزاند، حفره دهانی، راه ورود هوا در بخش فوقانی دهان، مری و دستگاه گوارش را به شدت تخریب می کند.

تماس پوستی با جوهر نمک:

به شدت خورنده بوده و در موارد حاد منجر به سوختگی پوست می گردد.

تماس چشم: به شدت خورنده است. حساسیت های شدید چشمی را در پی دارد. بخارات یا اسپری جوهر نمک به چشم ها آسیب وارد می کند و گاهی می تواند منجر به نابینایی شود.

مهم ترین اندام های بدن که تحت تأثیرات مخرب جوهر نمک قرار دارند: پوست، سیستم تنفسی، چشم ها و شش ها.

تأثیرات بر سلامتی: خورنده؛ تماس طولانی مدت با این اسید به هر شیوه ای می تواند به بافت ها آسیب وارد کند و به تدریج آن ها را تخریب نماید.

روش های نگهداری و ذخیره جوهر نمک در صنعت

نگهداری جوهر نمک نیز مانند سایر ترکیبات خورنده به یک سری قوانین و دستورالعمل های استاندارد نیاز دارد. استانداردهای نگهداری و ذخیره این اسید در این قسمت بیان می شوند.

کارگرانی که با جوهر نمک در محل کار یا انبارهای فروش مواد اسیدی سروکار دارند باید شرایط ایمنی فردی را به طور کامل رعایت کنند؛ پوشیدن لباس مخصوص کار، دستکش، عینک، ماسک و کفش ایمنی (پوتین های ضخیم در برابر خوردگی اسیدها) لازم و ضروری است.

کارگران باید در محیطی با جوهر نمک کار کنند که از تهویه مناسب برخوردار باشد. از تماس این ماده با پوست، چشم و لباس ها جلوگیری شود. هنگامی که افراد در حال کار با جوهر نمک هستند نباید به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، سیگار مصرف کنند، یا از نوشیدنی و مواد خوراکی و غذاها مصرف کنند. در محیط کار با جوهر نمک نباید به هیچ وجه، موادی نگهداری شوند که با اسیدها ناسازگار هستند.

برای پیشگیری از خطرهای ناشی از جوهر نمک باید کارگران را به خوبی آموزش داد. به یاد داشته باشید که افراد در محل کار با جوهر نمک باید بدانند که حتی بقایای بخارات یا مایعات این اسید می توانند مضر باشند لذا اسید هیدروکلریک را هر چند در مقادیر اندک، نادیده نگیرید.

هرگز اسید را به جوهر نمک اضافه نکنید. به موارد ایمنی و دستورالعمل هایی که در محل کار نصب شده اند به خوبی دقت کنید. بهترین راه برای مخلوط کردن آب و اسید، افزودن اسید به آب و هم زدن آن به آرامی است. این کار از حرارت زیاد و منفجر شدن ظرف جلوگیری می کند.

مخازن حاوی جوهر نمک را در محوطه های خشک و خنک و به دور از منابع تولید گرما نگهداری کنید. مخازن و بشکه های اسید باید به دور از منابع غذایی، نوشیدنی یا محوطه حیوانات انبار شوند. از ورود افراد متفرقه، بخصوص کودکان به محل انبار این ترکیب شیمیایی جداً جلوگیری کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643