سولفات آهن

سولفات آهن، ترکیب شیمیایی معدنی است که به عنوان یکی از ریزمغذی های کشاورزی و همچنین افزودنی در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. کودهای آهن در صنعت کشاورزی و کشت محصولات مرغوب و تأمین عناصر مغذی برای خاک، با استفاده از این نمک معدنی تولید می شوند.

سولفات آهن یا آهن سولفات (زاج سبز) یک نمک معدنی است که به عنوان پیش ساز برای تولید ترکیبات آهن استفاده می شود. به آن جوهر سبز نیز می گویند و حاوی 19.5٪ آهن (Fe) است.

فرمول و ساختار:

فرمول شیمیایی آهن سولفات برابر با FeSO4 است. این ماده محلول در آب است و در دمای 64 درجه سلسیوس ذوب می شود. این ماده یک نوع آهن به حساب می آید. شما به طور معمول آهن را از غذاهایی که می خورید دریافت می کنید. آهن در بدن شما تبدیل به بخشی از هموگلوبین و میوگلوبین می شود. هموگلوبین اکسیژن را از طریق خون شما به بافتها و اندامها منتقل می کند. میوگلوبین به سلول های عضلانی کمک می کند که اکسیژن را ذخیره کند.

یک ماده معدنی ضروری است. آن برای درمان کم خونی فقر آهن (کمبود گلبول قرمز ناشی از داشتن آهن کم در بدن) مورد استفاده قرار می گیرد.

سولفات آهن یک منبع از آهن در محلول است، از آنجا که به راحتی در دسترس است و گران نیست کاربرد زیادی دارد.

سولفات آهن صنعتی یک پودر خشک است با کریستال های آبی یا سبز رنگ می باشد و به حالت جامد می باشد.

این ماده به عنوان یک ماده ثابت کننده در رنگرزی پشم، در تولید جوهر، در تصفیه آب به عنوان جایگزینی برای سولفات آلومینیوم، به عنوان کود و به عنوان از بین برنده خزه استفاده می شود.

ساختار سولفات آهن چگونه است؟

اغلب در طبیعت به عنوان نمک هیدراته موجود است. سولفات آهن بی آب از طریق واکنش بین عنصر آهن و اسید سولفوریک به وجود می آید با تولید گاز هیدروژن و یا اکسیداسیون سولفید آهن.

خواص فیزیکی: سولفات آهن در حالت های مختلف آن آبی یا سبز، بی بو و جامد کریستال است. سولفات آهن بی آب دارای نقطه ذوب 680 درجه سانتی گراد است، با این حال در دمای بیش از 300 درجه سانتی گراد تجزیه می شود. چگالی آن 1.898 گرم بر میلی لیتر است. همه نمک های سولفات آهن در آب حل می شوند.

کاربرد سولفات آهن چیست؟

به طور صنعتی، به عنوان یک پیشرونده برای ترکیبات دیگر آهن استفاده می شود. سولفات آهن یک عامل کاهش دهنده است و به همین ترتیب برای کاهش کرومات در سیمان مفید است. سولفات آهن به طور سنتی قرن ها است که در صنایع نساجی به عنوان یک ثابت کننده رنگ استفاده شده است. از سولفات آهن سال هاست در صنعت چرم به عنوان ماده تشکیل دهنده جوهر مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات آهن در زمین های کشاورزی و باغ ها برای غنی کردن کودها مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده در پزشکی

سولفات آهن برای تقویت مواد غذایی و درمان و جلوگیری از کم خونی و فقر آهن استفاده می شود. یبوست یک عارضه مکرر و ناخوشایند است که همراه با مصرف مکمل های آهن به وجود می آید.

رنگ آمیزی

سولفات آهن در ساخت جوهر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن ها در رنگرزی پشم به عنوان یک ماده معدنی استفاده می شود.

از آن نیز می تواند برای ساخت بتن و برخی از سنگ آهک ها استفاده شود.

رشد گیاه

سولفات آهن به عنوان ترکیبات آهن فروخته می شود. سولفات آهن PH خاک را کاهش داده بنابراین گیاهان می توانند به مواد مغذی خاک دسترسی پیدا کنند.در باغبانی از آن برای درمان کلروز استفاده می شود.

سولفات آهن برای ایجاد کلروفیل در گیاهان ضروری بوده و در صورت فقدان آن باعث زردی برگ های ان ها می شود. سولفات اهن برای فتوسنتز گیاهان حیاتی بوده و از زردی برگ ها جلوگیری می کند و باعث افزایش باردهی گیاه می شود.

عکاسی:

برای ظاهرسازی عکس نیز کاربرد دارد.

برای پالایش طلا نیز استفاده می شود.

تصفیه آب:

در تصفیه آب و فاضلاب شهری و برای حذف فسفات مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تعمیر چوب:

سولفات آهن سبز همچنین یک عامل مفید در شناسایی قارچ است.

در صنایع شیمیایی به عنوان کاتالیزور

صنایع دباغی چرم

صنایع استخراج روی

آیا سولفات آهن سمی است؟

اثرات سمی آن در دوزهای بالای 20-10 میلی گرم/کیلوگرم عنصر آهن رخ می دهد. تجویز بیش از 50 میلی گرم در کیلوگرم عنصر آهن با سمیت شدید همراه است.

سولفات آهن در هنگام ایجاد حریق، گاز سمی تولید می کند و خطرناک است. به همین دلیل در هنگام استفاده از این ماده از عینک های محافظ چشم، لباس محافظ مناسب استفاده کنید و در محیط خشک نگه داری شوند.

سولفات آهن با فرمول شیمیایی FeSO4| Iron sulfate
سولفات آهن با فرمول شیمیایی FeSO4| Iron sulfate

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643