روش تعیین کربنات سدیم و سایر مشتقات کربنات در پودرهای شوینده

از کربنات سدیم برای تهیه و تولید انواع پودر شوینده استفاده می شود. پودرهای لباس شویی، نمونه ای از این مواد پاک کننده هستند که در انواع مختلف در بازار موجود می باشند؛ پودرهای شونده، طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و خانگی را تحت پوشش قرار می دهند. تعیین مقادیر ترکیبات کربنات مانند کربنات سدیم در این مواد شوینده، اهمیت زیادی دارد بنابراین در این مطلب به بررسی روش هایی خواهیم پرداخت که می توانند به طور مؤثر در این راستا عمل کنند.

روش های کروماتوگرافی، بهترین روش برای تعیین درصد کربنات در پودرهای شوینده

کروماتوگرافی یونی مجهز به دستگاه متراُهم، یک روش دقیق برای تجزیه و تحلیل و همچنین تعیین مقادیر کربنات مانند کربنات سدیم در انواع نمونه های پودرهای شوینده است. استفاده از این روش در راستای سایر روش های تجزیه ای نظیر تیتریمتری، برای این منظور متداول است. اکثر تولیدکنندگان پودر شوینده که از کربنات سدیم به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند، به روش های فوق نیاز دارند تا بتوانند با اندازه گیری مقادیر استاندارد ترکیبات کربنات دار، محصولات مرغوب تری را تولید نمایند.

پودرهای شوینده از چه موادی تهیه می شوند؟


دو برند خاص از پودرهای شوینده به هیچ وجه، مشابه یکدیگر نیستند. هر پودر تمیز کننده، یک فرمول خاص خود را دارد و از ترکیبات متنوعی با درصدهای متفاوت در ساخت آن ها استفاده شده است. فرمولاسیون منحصر به فرد در واقع عامل تعیین کننده کیفیت و مرغوبیت یک پودر شیمیایی محسوب می شود. ترکیباتی نظیر افزودنی های رنگ، کربنات سدیم ، سورفکتانت ها، سیلیکات ها، فسفات ها، جذب کننده ها، پایدار کننده ها و بسیاری ترکیبات دیگر برای تهیه انواع پودر لباس شویی به کار می روند.

کربنات سدیم یکی از مهم ترین مواد شیمیایی است که در تهیه انواع پودرهای لباسشویی مصرف می شود. این ماده تحت واکنش معروف سولوی (Solvay Process) در صنعت از واکنش میان کلرید سدیم و کربنات کلسیم تولید می شود. کربنات ها در انواع پودرهای شوینده نقش اساسی و مهمی را ایفا می کنند.

نقش کربنات سدیم در پودرهای شوینده چیست؟

نقش کربنات سدیم در پودرهای شوینده و پاک کننده بسیار حیاتی است؛ سدیم کربنات در مواد شوینده به عنوان یک ماده نرم کننده آب به کار می رود؛ این ترکیب می تواند PH محلول پاک کننده را افزایش دهد؛ قلیایی بودن محلول شوینده، فعالیت سایر ترکیبات نظیر زئولیت ها را بهبود می بخشد. همچنین کربنات سدیم می تواند با رسوب دادن کلسیم و منیزیم که باعث سختی آب می شوند، در نرم کردن آب مفید باشد.

استفاده از آب نرم برای شستشوی لباس، موجب کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه های سرویس و نگهداری از ماشین لباسشویی می شود و به این ترتیب،طول عمر دستگاه بیشتر خواهد شد.

آب سخت حاوی مقادیر قابل توجهی از یون های کلسیم و منیزیم است که اگر برای شستن لباس به کار رود، باید آب بیشتر و در نتیجه پودر بیشتری مصرف شود؛ این رسوب ها می توانند داخل لوله ها تجمع یافته و موجب گرفتگی آن ها شوند. استفاده از آب نرم می تواند تا حدود 50%، مصرف پودر لباسشویی را کاهش داده و در مدت زمان کمتری لباس ها شسته شوند. تمام موارد فوق با افزودن درصد مشخصی از ترکیب کربنات سدیم به پودر لباسشویی امکان پذیر است.

کروماتوگرافی تبادل یونی چیست؟

کروماتوگرافی تبادل یونی، یک روش جداسازی مخلوطی از مواد در دو فاز مجزا است؛ ترکیبات قابل جداسازی در فاز مایع از روی سطح بستر جامد که از رزین های تبادل یون تشکیل شده اند، عبور می کنند. بحث تبادل یون برای تعیین درصد کربنات سدیم در پودرهای شوینده شامل روش های مختلفی نظیر کروماتوگرافی مایع با بازدهی بالا یا HPLC و یون کروماتوگرافی یا IC است. رزین های تبادل یونی را می توان پس از هر بار آزمایش، مجدداً با محلول های اسیدی بازیابی کرد. برای اطلاع از روش های عملی تعیین مقادیر کربنات سدیم در پودر شوینده می توانید منبع زیر را مطالعه نمایید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643