دو کاربرد مهم سولفات آلومینیوم به عنوان منعقد کننده در تصفیه آب

با توجه به اینکه یکی از مشکلات زیست محیطی شهرها و برخی از کسب و کارها نظیر کارخانه های سنگبری، ورود پساب و فاضلاب به محیط زیست است، استفاده از روش هایی که بتوانند آلاینده های موجود در این پساب ها را حذف کنند، لازم و ضروری به نظر می رسد. پسماندهای شهری و شیرابه های ناشی از آن می توانند با ورود به محیط زیست، موجب آلودگی شوند. در کارخانه های سنگبری هم مقدار زیادی آب مصرف می شود که پس از مصرف به مجرای فاضلاب وارد می گردد؛ لذا استفاده از ترکیب سولفات آلومینیوم برای حذف آلاینده های محیط زیست در دو کاربرد فوق می تواند راهکار مؤثری برای بازیابی آب باشد.اهمیت استفاده از سولفات آلومینیوم در تصفیه آب کارخانه های سنگبری

کارخانه های سنگبری، حجم زیادی آب را به منظور صیقل دادن، شستشو، پاکسازی و برش سنگ ها مصرف می کنند. مصرف بیش از 40 میلیون متر مکعب آب در طول یک سال در این صنایع، مسأله ای است که با بحران کمبود آب و صرفه جویی در مصرف آب، همخوانی ندارد؛ به همین دلیل تصفیه آب و استفاده مجدد از پسماندها به عنوان یک منبع آب، ضروری است. کاهش مصرف آب در کارخانه های سنگبری با استفاده از سولفات آلومینیوم در تصفیه پساب، امکان پذیر می باشد.

سولفات آلومینیوم می تواند با حذف ذرات جامد معلق آب، کدورت آن را بهبود ببخشد. اگر آبی که دارای کدورت بیش از حد مجاز باشد در کارخانه های سنگبری استفاده شود، پودرهای سنگ موجود در آب می توانند مشکلاتی را در حین صیقل کاری سنگ ایجاد کنند و حتی دچار گرفتگی لوله ها شوند. بنابراین لازم است در مرحله بازیابی آب از سولفات آلومینیوم برای کاهش کدری استفاده شود.

سولفات آلومینیوم نقش منعقد کننده دارد؛ انعقاد و لخته سازی، فرآیندهای فیزیکی - شیمیایی هستند که در تصفیه آب از آن استفاده می شود. این دو فرآیند به منظور لخته سازی و ته نشین کردن سریع ذرات کلوئیدی در آب انجام می گیرند. نتیجه نهایی انعقاد با سولفات آلومینیوم ، به دست آوردن آب یا فاضلابی شفاف تر است.

سولفات آلومینیوم می تواند ذرات معلق آب را به یکدیگر بچسباند، چگالی آن ها را افزایش دهد و در نهایت، موجب ته نشینی آن ها شود. کلرید آهن و سولفات آهن نیز دارای چنین خاصیتی هستند. استفاده از سولفات آلومینیوم در تصفیه پساب کارخانه های سنگبری، راندمان تصفیه را افزایش می دهد، زمان ته نشینی را کاهش می دهد و موجب تسریع بازیابی آب می گردد.

استفاده از سولفات آلومینیوم در حذف ذرات معلق جامد از پسماندهای شهری

زندگی شهری و گسترش جوامع، میزان تولید زباله و پسماند تر و خشک را نیز افزایش داده است. تولید شیرابه های زباله ها و پسماندها و ورود آن ها به محیط زیست، یک مسأله به شدت بحرانی است که هم آلودگی خاک و هم آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی را به دنبال دارد. یکی از روش هایی که برای دفع زباله و پسماند در شهرها به کار می رود، دفن آن ها در لندفیل ها است.

اهمیت دفن زباله در لندفیل ها با احتمال نشت شیرابه به خاک های اطراف، پر رنگ تر می شود. استفاده از ترکیب سولفات آلومینیوم به عنوان یک منعقد کننده در محل دفن زباله ها می تواند ذرات معلق موجود در پسماند را حذف کند، رنگ شیرابه ها و کدورت آن را نیز تغییر دهد.

استفاده از ترکیب سولفات آلومینیوم به ویژه برای لندفیل هایی که امکان انجام واکنش های بیولوژیکی برای تصفیه زباله وجود ندارد، مفید و مؤثر است. این ترکیب به عنوان یک راهکار ارزان قیمت برای انعقاد و لخته سازی ذرات معلق شیرابه پسماندها در محل دفن، شناخته می شود. سولفات آلومینیوم معمولاً برای پسماندهای صنعتی نیز کاربرد دارد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643