خواص فیزیکی و شیمیایی تری پلی فسفات سديم

از تری پلی فسفات سديم (STPP) برای از بین بردن سختی آب استفاده می شود؛ آب سخت حاوی اتم های منیزیم و کلسیم است که این یون ها باعث رسوب کردن مواد شوینده و عدم تولید کف می شوند؛ یون سدیم موجود در ساختار ترکیب STPP می تواند یون های آب سخت را جذب کرده و آن را برطرف نماید. این ماده در آب به طور کامل حل می شود به همین دلیل از آن برای تولید پودر شوینده استفاده می گردد. تری سدیم فسفات، تترا سدیم پیروفسفات، سدیم هگزا متا فسفات و پنتا پتاسیم تری فسفات، نمک های متداول ترکیب STPP هستند.

تری پلی فسفات سديم یک ترکیب غیر سمی، جامد سفید رنگ با چگالی 52/2 گرم بر سانتی متر مکعب است. جرم مولی این ماده برابر با 864/376 گرم بر مول است و در دمای 622 درجه سانتی گراد می جوشد. حلالیت این پودر معدنی در 100 سی سی آب و دمای 25 درجه سانتی گراد، برابر با 5/14 گرم است. محلول حاوی ترکیب فوق دارای خاصیت قلیایی است. از این ماده در صنایع تولید مواد شیمیایی، چرم، پتروشیمی، آب و فاضلاب، صنایع غذایی و ... استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربردهای تری پلی فسفات سديم در صنعت، استفاده از آن به عنوان رنگدانه های ضد خوردگی است. از گرید خوراکی Sodium Tripolyphosphate برای تولید خمیر دندان، ماده افزودنی و نگهدارنده گوشت، غذاهای دریایی، کاربرد به عنوان امولسیفایر و حفظ رطوبت موجود در مواد غذایی استفاده می شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643