خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک

اسید نیتریک یکی از اسیدهای رایج در صنعت مواد شیمیایی است که در بسیاری از واکنش ها شرکت می کند و اغلب به عنوان یک اکسنده قوی به کار می رود. به طور طبیعی، این اسید، بی رنگ و شفاف است اما در مواردی که غلظت آن بیشتر باشد، محلول اسیدی به رنگ زرد کم رنگ مشاهده می شود. اسید نیتریک به عنوان یک اسید قوی یا خاصیت خورندگی شناخته می شود بنابراین کسانی که در آزمایشگاه های تحقیقاتی و یا صنایع مختلف با این ماده سروکار دارند باید در حین کار با اسید، تمام موارد ایمنی را رعایت کنند.

اسید نیتریک با نام های متداول جوهر شوره و نیترات هیدروژن در بازار شناخته شده است و با خلوص 65% به فروش می رسد. برای خرید نیتریک اسید معمولاً بشکه های 300 یا 500 کیلوگرمی در نظر گرفته می شود اما اگر حجم سفارش این ماده بیش از 1 تن باشد، حمل آن توسط تانکرهای مخصوص حمل اسیدها انجام خواهد شد.

خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک و کاربردهای آن در صنعت

اسید نیتریک یک اسید غیر آلی با وزن مولکولی 02/63 گرم بر مول است؛ این ترکیب اسیدی دارای بوی تند و زننده بوده و در آب به طور کامل حل می شود؛ وزن مخصوص جوهر شوره برابر با 14/1 و نقطه جوش آن برابر با 86 درجه سانتی گراد است. از نیتریک اسید هم برای تنظیم محیط اسیدی و هم به عنوان اکسنده استفاده می شود. آمونیاک، ماده اولیه تولید این اسید صنعتی است.

اسید نیتریک در صنایع مختلف و مهم کاربرد دارد؛ صنایعی همچون تولید کودهای شیمیایی (کودهای نیتراته و آمونیوم)، تولید انواع رنگ های صنعتی، صنایع شیمیایی برای تولید انواع نمک های نیترات، ریخته گری و فلزات، صنعت چاپ و ...، مهم ترین مصرف کنندگان اسید نیتریک هستند. اگر این ماده با پوست دست تماس پیدا کند موجب التهاب شدید پوست شده و در برخی موارد ممکن است لکه های قهوه ای رنگ را روی سطح پوست به وجود آورد.

تنفس بخارات این اسید قوی برای دستگاه تنفسی و ریه ها بسیار خطرناک است و ممکن است فرد مصدوم دچار خفگی شود. در صورتی که اسید به صورت تصادفی بلعیده شود باید به سرعت فرد را به مرکز درمانی رساند. توصیه می کنیم در کار با این اسید خطرناک و به منظور حفظ سلامتی خود، نکات ایمنی را رعایت کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643