خواص شیمیایی و فیزیکی اسید سیتریک

اسید سیتریک ، یک اسید آلی ضعیف است که در ساختار مولکولی آن تعداد 6 اتم کربن، 8 اتم هیدروژن و 7 اتم اکسیژن وجود دارد. جالب است بدانید برخلاف تصور برخی افراد، این اسید یکی از اسیدهای شیمیایی است در در گرید صنعتی و خوراکی به حالت جامد مورد استفاده قرار می گیرد. اسید طبیعی موجود در برخی میوه ها مانند مرکبات، از اسید سیتریک تشکیل شده است.

خواص شیمیایی و فیزیکی اسید سیتریک

این اسید آلی نقش بسیار مهمی در چرخه بیولوژیکی و متابولیسم سلولی موجودات هوازی ایفا می کند. در واقع یکی از قسمت های علمی و تخصصی فرآیند متابولیسم، چرخه اسید سیتریک نام دارد که مورد توجه بسیاری از دانشمندان و زیست شناسان قرار گرفته است. آنچه در این مطلب قصد داریم شرح دهیم، بررسی خصوصیات و کاربردهای اسید سیتریک صنعتی است.

<Br>

خواص شیمیایی و فیزیکی اسید سیتریک و کاربردهای آن در صنعت

اسید سیتریک در سیستم نامگذاری آیوپاک با نام های متداول شیمیایی، 2 – هیدروکسی پروپان و 3،2،1 – تری کربوکسیلیک اسید شناخته می شود. این اسید به دو شکل آبدار و بدون آب در شیمی به کار برده می شود؛ جرم مولکولی اسید آبدار برابر با 038/210 گرم بر مول و جرم آن در حالت بدون آب برابر با 123/192 گرم بر مول است.

اسید سیتریک به صورت کریستال های سفید بدون بو به فروش می رسد. نقطه ذوب دانه های جامد این اسید برابر با 156 درجه سانتی گراد و دمای جوش آن برابر با 310 درجه سانتی گراد می باشد. نکته جالب در مورد خاصیت انحلال پذیری این پودر جامد این است که حلالیت 2 – هیدروکسی پروپان جامد در دماهای مختلف در حجم 100 میلی لیتر آب، با یکدیگر متفاوت است؛ به طور مثال، در دمای 30 درجه، حلالیت اسید در 100 سی سی آب برابر با 89/180 گرم و در دمای 80 درجه سانتی گراد برابر با 48/382 گرم اسید می باشد.

اسید سیتریک در حلال های اتانول، اتر، اتیل استات و DMSO قابل حل است اما در حلال هایی نظیر بنزن، تری کلرومتان، دی سولفید کربن و تولوئن، نامحلول است. تماس با این اسید جامد موجب تحریک پوست و سیستم تنفسی می شود و گاهی با سرفه و گلودرد همراه است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643