خواص شیمیایی، فیزیکی اسید استیک

اسید استیک ، نوعی اسید آلی است که به شکل مایع بی رنگ وجود دارد و در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. در ساختار مولکولی استیک اسید، اتم های کربن، هیدروژن و اکسیژن وجود دارند؛ در حقیقت این ترکیب شیمیایی، یک نوع کربوکسیلیک اسید بسیار ساده است. در بازار مواد شیمیایی، این ترکیب با نام های متداول اسید استیک گلاسیال و اتانوئیک اسید نیز شناخته می شود. البته کار کردن با استیک اسید گلاسیال با غلظت بالا به احتیاط بیشتری نیاز دارد زیرا در صورت تماس با پوست دست، به شدت التهاب و سوزش ایجاد می کند. جالب است بدانید ماده خوراکی سرکه، بیش از 4% حاوی اتانوئیک اسید است که با مقادیر معینی آب مخلوط شده و دارای طعم، رنگ و بوی بسیار تند می باشد.

اسید استیک با 2 اتم کربن، 2 اتم اکسیژن و 4 اتم هیدروژن دارای جرم مولکولی 05/60 گرم بر مول است و چگالی آن برابر با 049/1 گرم بر لیتر در حالت مایع و 27/1 گرم بر لیتر در حالت جامد می باشد. این ترکیب اسیدی در دمای 16 تا 17 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در حدود 118 تا 119 درجه سانتی گراد می جوشد. استیک اسید به طور کامل در آب حل می شود. یون استات که حاصل از یونیزه شدن اسید استیک است دارای خاصیت قلیایی است. با توجه به داده های ایمنی این اسید، نقطه اشتعال پذیری برای آن برابر با 40 درجه سانتی گراد گزارش شده است.

از ترکیب اسید استیک برای تولید مواد شیمیایی نظیر مونومرهای وینیل استات، فرآیند تولید استرها، سنتز استیک انیدرید، کاربرد به عنوان حلال، کاربرد در صنایع پزشکی و صنایع غذایی استفاده می شود. هر 100 گرم از این ماده دارای 349 کالری ارزش غذایی است. مهم ترین ماده خوراکی که درصد بالایی از این اسید را دارد، سرکه است. سرکه هم در موارد مختلف کاربرد دارد. یکی از مهم ترین واکنش هایی که اتانوئیک اسید به عنوان یک ترکیب حد واسط در آن تشکیل می شود، تبدیل ترکیب استیل کلرید به اتانول است. برای مشاهده این واکنش ها و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اسید می توانید از منبع زیر استفاده کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643