خصوصیات اتانول

اتانول یک ترکیب شیمیایی است که با نام متداول اتیل الکل یا الکل شناخته می شود. در ساختار مولکولی این ترکیب، یک گروه اتیل و یک گروه الکلی (هیدروکسی) وجود دارد. اتیل الکل، ماده ای فرار، اشتعال پذیر با ظاهری شفاف است که بوی ملایمی دارد. این ترکیب اغلب در نوشیدنی های الکلی غیر مجاز یافت می شود.

ترکیب اتانول به طور طبیعی توسط تخمیر قندها تولید می شود اما در روش های صنعتی، یکی از محصولات پتروشیمی می باشد. از این ماده در آزمایشگاه های تحقیقاتی به عنوان یک حلال آلی استفاده می شود و در صنعت برای سنتز برخی ترکیبات شیمیایی دیگر به کار می رود. اتیل الکل همچنین به عنوان سوخت زیستی اخیراً مورد توجه قرار گرفته است.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی اتانول

اتانول، مایعی بی رنگ است که از اتم های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده و در ساختار مولکولی خود یک گروه هیدروکسی دارد. گروه هیدروکسی موجب می شود این ترکیب بتواند در هر میزان در آب حل شود. جرم مولی اتانول برابر با 07/46 گرم بر مول است و چگالی آن به صورت 7893/0 گرم بر سانتی متر مکعب نمایش داده می شود. دمای ذوب این مایع، 14/114- درجه سانتی گراد است و در دمای 24/78 درجه سانتی گراد می جوشد.

اتانول دارای خاصیت اشتعال پذیری است و نقطه اشتعال برای آن، 14 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده خاصیت سمی ندارد اما در صورتی که در طولانی مدت مصرف شود اثرات بسیار مخربی بر اعشای داخلی بدن فرد ایجاد می کند. مطالعه ساختار مولکولی اتانول توسط روش های طیف سنجی UV، NMR، IR و MS امکان پذیر است.

کاربردهای اتانول

اتانول یکی از ترکیبات شیمیایی با خاصیت ضد عفونی کننده است. این ماده در برخی از تجهیزات پزشکی و در ژل های موضعی ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود. این ماده قادر است با خنثی سازی پروتئین های باکتری ها و قارچ ها و حل کردن چربی های بدن آن ها، بر علیه این میکروارگانیسم ها عمل کند و آنها را بکشد. البته باید گفت اتانول بر برخی از قارچ ها اثری ندارد و برخی از میکروب ها را فقط غیر فعال می کند اما نمی تواند به طور کامل از بین ببرد.

یکی از کاربردهای اتانول، افزودن آن به دو ترکیب سمی متانول و اتیلن گلایکول برای از بین بردن سمیت آن ها است. همچنین اتیل الکل با غلظت بالا به عنوان یک حلال مؤثر در صنایع دارویی به کار می رود. این مایع قادر است ترکیباتی را که در آن حل نمی شوند، در خود حل کند.

داروهای ضد درد، دهان شویه ها و برخی داروهای مکمل با غلظت های 1 تا 25% در اتانول حل می شوند. مصرف بیش از حد این ماده در فرد منجر به واکنش های تنفسی حاد می گردد. اتانول به عنوان یک نگهدارنده ضد میکروبی در بیش از 700 عنوان دارو نظیر استامینوفن، مکمل های آهن، رانیتیدین، فنوباربیتال و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای اتیل الکل، استفاده از آن در سوخت موشک است. این ماده به همراه یک اکسید کننده قوی مانند اکسیژن مایع در سوخت موشک و جت به کار می رود. سلول های سوختی در جهان بر پایه سوخت هایی نظیر گاز هیدروژن یا متانول کار می کنند. اتانول می تواند جایگزین مناسبی برای این ترکیبات باشد زیرا ارزان و در دسترس است و سمیت کمی دارد و در خلوص بالا می توان آن را تولید کرد.

اتانول یک ترکیب مهم در سنتز بسیاری از ترکیبات آلی است؛ ترکیباتی نظیر اتیلن هالیدها، اتیلن استرها، دی اتیلن اتر، استیک اسید و اتیل آمین، با استفاده از اتیل الکل تولید می شوند. این ماده یک حلال بسیار عالی برای بسیاری از مواد است به همین دلیل از آن در صنایع تولید رنگ های صنعتی، عطر و اسپری بدن استفاده می شود. پلی ساکاریدها در حضور اتانول از محلول آبی، رسوب می کنند به همین دلیل از این ماده برای تصفیه DNA و RNA در تحقیقات علمی زیستی استفاده می شود.

اتانول علاوه بر حلالیت در آب، در برخی حلال های آلی نظیر کلروفرم، استون، بنزن، تتراکلرید کربن، گلایکول ها، نیترومتان، پیریدین و تولوئن حل می شود. این ماده در هیدروکربن های آلیفاتیک مانند پنتان و هگزان و همچنین در کلریدهای آلیفاتیک نظیر تری کلرو اتان و تترا کلرو اتیلن حل می شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643