تگزاپن چه ماده ای است؟

تگزاپن (TEXAPON) با نام علمی سدیم لاریل اتر سولفات (SLES)، ماده‌ای است به شکل خمیری سفیدرنگ کمی مایل به زرد که بوی ملایمی دارد. این ماده باعث ایجاد کف در محصولات شوینده مانند شامپو، صابون، خمیردندان و ...بوده و باعث از بین بردن چربی روی پوست می‌شود. ماده فوق، عامل مؤثر و ارزانِ مورداستفاده در فوم نیز هست. مصارف این ماده در بخش‌های دیگر توضیح داده می‌شود پس تا انتهای مطلب با ما باشید.

تگزاپن غلظت‌های متفاوتی دارد. ازجمله آن‌ها می‌توان به تگزاپن هفتاد درصد اشاره کرد که یک سولفات سدیم لورث است و در شامپوهای رنگ روشن و مواد پاک‌کننده و همچنین در مروارید با ویسکوزیته متوسط استفاده‌شده، رنگ و بوی این مواد را نیز سبب می‌شود.

مورد مصرف تگزاپن چیست؟

تگزاپن به دلیل این‌که عامل امولسیون کننده است و باعث بالا بردن سرعت تشکیل کف و انحلال می‌شود و درنتیجه پف دهنده نیز هست.

این ماده نود درصد در صنایع آرایشی بهداشتی (شامپو، صابون، کرم و لوسیون، خمیردندان) مورداستفاده دارد.

البته مصرف این ماده در تجارت و صنعت نیز کاربرد فراوانی دارد. مواد شوینده مثل مایع ظرف‌شویی و پاک‌کننده‌هایی مانند کف شورها، از بین برنده روغن‌ها و مایع مربوط به کارواش و همچنین در مواد غذایی نیز کاربرد دارد.

مشکلات احتمالی تگزاپن:

سدیم لاریل اتر سولفات (SLES) یا تگزاپن (TEXAPON)، در حیوانات آزمایشگاهی ایجاد حساسیت در پوست و چشم می‌کند. این آزمایش در برخی انسانها نیز که به‌صورت آزمایشی این ماده روی آن‌ها استفاده شد نیز همین حساسیت‌ها را ایجاد نمود. این ماده کمی خاصیت سرطان‌زایی دارد و به همین دلیل در ویسکوزیته پایین در مواد شوینده استفاده‌شده و توصیه‌های FDA نیز در این زمینه رعایت می‌شود.

در حقیقت به دلیل همین خطر احتمالی، غلظت این ماده در مواد آرایشی در حد مجاز و ایمن استفاده می‌شود و در مواد شوینده غلظت آن افزایش میابد. در مطالب زیر سعی شده در مورد این مشکلات توضیحاتی ارائه شود تا بیشتر با این ماده شیمیایی آشنا شوید.

 تخریب پروتئین‌های بدن: پروتئین‌های بدن که واحدهای سازنده سلول‌ها هستند، هر هفت سال یک‌بار جایگزین می‌شوند. تگزاپن باعث تخریب پروتئین‌های بدن شده و مولکول‌ها را از بین می‌برد. بدن به دلیل مقاومت در برابر این تخریب شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که ترشح بیش‌ازاندازه آن‌ها ایجاد سرطان پوست می‌کند. اگرچه هنوز موضوع ارتباط تگزاپن با سرطان به‌طور حتمی ثابت نشده ولی احتمال قوی به این فرضیه داده شده است.

 این ماده در خمیردندان باعث افزایش آفت دهانی می‌شود. ثابت شده است که عدم استفاده از این ماده، آفت و زخم‌های دهانی را کاهش می‌دهد.

 این ماده در پوست نفوذ نموده و رطوبت پوست را از بین می‌برد. البته در همه افراد به این نحو عمل نمی‌کند ولی در افرادی که پس از استحمام به خارش سر دچار می‌شوند، این خاصیت صد درصد ثابت شده است. با از بین رفتن رطوبت سر و ایجاد خارش، پوست تحریک‌شده، طبق نتایج آزمایشگاهی این اثر تا 17 روز باقی می‌ماند و به‌مرور منجر به سرطان می‌شود.

خاصیت تگزاپن در محصولات شوینده:

تگزاپن در مواد شوینده خاصیت ایجاد کف دارد و پاک‌کننده است و شبیه صابون عمل می‌کند. در شامپوها و صابون‌های مخصوص شستشوی سر کاربرد فراوانی دارد.

همچنین به جهت پاک‌کنندگی بالایی که دارد، در محصولات شوینده نیز به مقدار زیاد از این ماده ترکیب می‌کنند.

انواع تگزاپن و کاربرد آن:

دو نوع تگزاپن وجود دارد، ساده (معمولی) و صدفی که فرق چندانی باهم ندارند. البته این دو نوع با درجه خلوص‌های متفاوتی در مواد آرایشی بهداشتی، صنعت، تجارت و مواد غذایی استفاده می‌شوند.

قابل‌ذکر است که نوع ساده آن، گاهی به نام تگزاپن مالزی نیز نامیده می‌شود.

تگزاپن صدفی برای شوینده‌هایی که رنگ صدفی دارند و براق‌اند استفاده می‌شود. این نوع در موادی که باید به‌صورت غیر شفاف باشند، استفاده می‌شوند مانند شامپوهای صدفی جهت شستشوی سر و بدن یا رنگ موهای صدفی و صابون‌های شستشوی سر که به رنگ صدفی هستند.

نوع بسته‌بندی:

سدیم لاریل اتر سولفات (SLES) در بسته بندیهای متفاوتی عرضه می شود.

o بسته‌بندی تگزاپن هفتاددرصدی به‌صورت بشکه پلاستیکی صدو پنجاه و پنج لیتری است که این بسته‌بندی‌ها را می‌توان در پالت قرارداد. البته به‌صورت فله‌ای هم عرضه می‌شود.

o بسته‌بندی سدیم لوریل اتر سولفات N70 که محصول مالزی است و در بشکه‌های 160 کیلویی عرضه می‌شود.

o بسته‌بندی سدیم لوریل اتر سولفات صدفی که محصول ایران است و در بشکه‌های 100 کیلویی عرضه می‌شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643