آب ژاول

آب ژاول یا ترکیب هیپوکلریت سدیم، یکی از رایج ترین مواد شیمیایی است که در زمینه های مختلف کاربرد دارد. این ماده شیمیایی به شکل مایع با بویی بسیار تند و زننده می باشد که با نام های متداول وایتکس و مایع سفید کننده نیز در بازار شناخته می شود. در واقع، موادی که در منازل برای جرم زدایی و تمیز کردن سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند، همین مایع آب ژاول است.

در ساختار مولکولی آب ژاول، 1 اتم سدیم، 1 اتم کلر و یک اتم اکسیژن قرار دارد؛ جرم مولی این ماده برابر با 44/74 گرم بر مول است. این مایع به رنگ زرد مایل به سبز وجود دارد؛ در دمای 101 درجه سانتی گراد می جوشد و انحلال پذیری آن در آب برابر با 3/29 گرم در 100 سی سی آب است. با حل شدن هیپوکلریت سدیم در آب، PH محلول کمتر از 7 به دست می آیند.<br>

تولید، خواص و کاربردهای آب ژاول

برای تولید آب ژاول ، گاز کلر به داخل محلولی از سدیم هیدروکسید دمیده می شود. نکته بسیار مهم در مورد این ترکیب، تعداد اتم کلر موجود در ساختار آن است. این محلول، به شدت ناپایدار است و در برابر نور خورشید به سرعت تجزیه می شود. برای انجام این واکنش ها باید به شرایط انجام آن توجه داشت.

از آب ژاول به عنوان یک ماده سفید کننده و رنگبر در صنایع استفاده می شود. از این مایع در صنایع تولید مواد بهداشتی، تولید شوینده ها، صنعت کاغذسازی، صنایع نساجی، ضد عفونی کردن آب استخر و سفید کردن محصولات سلولزی استفاده فراوان می شود. در هنگام کار کردن با آب ژاول باید نکات ایمنی را رعایت کرد. تماس مایع هیپو کلریت سدیم با پوست دست موجب افزایش التهاب و سوزش می شود؛ بخارات این ماده حاوی کلر است که سوزش و تحریک چشم و سیستم تنفسی را در پی دارد. بهتر است برای کار با این ترکیب فعال از دستکش استفاده شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643