اسید بوریک

اسید بوریک، یک اسید معدنی است که در حوزه کشاورزی، رشد گیاهان و مراحل تولید محصولات زراعی، نقش بسزایی ایفا می کند. وجود این اسید در خاک به طور مستقیم بر روی فرآیندهای رشد گیاهان نظیر متابولیسم اسیدهای نوکلئیک و کربوهیدرات ها، رشد طولی ریشه، جوانه زنی و افزایش تحمل گیاه در برابر خشکی و سرمای شدید، تأثیر دارد.

اسید بوریک چیست؟

اسید بوریک به دلیل خواص منحصر به فرد و فوق العاده اش در صنایع مختلف و گوناگون استفاده می شود.اسید بوریک یا ارتو بوریک یک اسید ملایم و ضعیف است که برای گندزدایی و ضد عفونی کردن و استفاده می شود.

اسید بوریک یک ماده بی بو، سفید رنگ به همراه مزه ای تلخ است این ماده دارای سیستم تبلور خاص )مونوکلینیک( می باشد. جرم آن 61.831 گرم بر مول می باشد. بر اساس معادله ها حل شدن یک مول از اسید بوریک باعث آزاد شدن یک مول هیدروژن اسیدی می شود.

تاریخچه پیدایش اسید بوریک:

Wilhelm Homberg اولین شخصی بود که این ماده را تولید کرد.این ماده را با نام نمک Homberg نیز می شناسند و با مطالعه ی دانشمندان و پیشرفت علم فواید این ماده نیز کشف شد و از آن در زمینه های پزشکی و سایر زمینه ها استفاده کردند.

تهیه و تولید اسید بوریک:

اسید بوریک معمولا به کمک یکی از روش های زیر تولید می شود:

۱ واکنش اسید بوریک با اسید سولفوریک در محلول آبی می تواند بوریک اسید را به وجود آورد.

۲ این ماده نیز از واکنش بوراکس با اسید های معدنی همچون اسید هیدروکلریک تولید می شود.

خطرات اسید بوریک چه مواردی می تواند باشد:

• در فضاهای بسته باعث ایجاد سمی در هوا می شود

• در صورت تماس تنفسی موجب سرفه و گلو درد می شود

• در صورت تماس پوستی موجب قرمزی و سوزش در محل می شود

• در صورت تماس با چشم موجب خشکی چشم می شود

• در صورت گوارش و خوردن آن موجب دل درد، اسهال، استفراغ، تهوع و خارش می شود

• پیشگیری از خطرات اسید بوریک

• در صورت استفاده از اسید بوریک برای جلوگیری از تماس با چشم و پوست از عینک و دستکش استفاده نمایید.

• در صورت نگهداری از اسید بوریک در موانی باز و دارای تهویه نگهداری شود. (به دلیل سمی بودن آن

• در صورت خوردن غذا حین کار در محیط اسید بوریک از غذا خوردن و سیگار کشیدن بپرهیزید.

کاربرد های اسید بوریک :

از اسید بوریک در زمینه های مختلفی استفاده می شود، که چند نمونه را نام می بریم. در صنایع چوب، در زمینه کشاورزی،محصولات شوینده، در شیشه سازی،مواد ضد آتش، سرامیک سازی می باشد که در ادامه به توضیح مختصری در مورد آنها می پردازیم.

یکی از خواص مهم اسید بوریک و آنتی باکتری و آنتی قارچ بودن آن است.به همین دلیل از آن برای دارو سازی و تولید دارو های ضد قارچ و آنتی باکتری است . دارو هایی که دارای این ماده اند بیشتر برای تنظیم PH و از بین بردن خشکی چشم می شود. از اسید بوریک برای از بین بردن قارچ ها، حشرات و عاملی نگهدارنده چوب های خام در مقابل انواع حشرات و قارچ ها است.

یکی از مهم ترین خواص اسید بوریک استفاده از آن در صنعت کشاورزی است. اسید بوریک ماده ضروری برای رشد و تقویت گیاهان است. در مقادیر پایین این ماده برای تقویت و رشد گیاهان و ثمر دهی محصولات کشاورزی و در مقادیر زیاد برای از بین بردن آفات، حشرات و علف کش استفاده می شود و همچنین رشد باکتری ها و حشرات را کنترل می کند و با استحکام دادن دیواره سلولی گیاهان باعث افزایش فرایند جذب و فتوسنتز آن می شود و با کاهش تبخیر در برگ گیاهان از کمبود آب در گیاهان جلوگیری می کند.از اسید بوریک برای پایداری آنزیم ها در شوینده ها، که به سه شکل مایع ظرفشویی، مایع دستشویی و مایع لباسشویی استفاده می شود.در فرایند تولید شیشه این ماده خواص زیادی دارد مانند تولید شیشه های آزمایشگاهی مقاوم در برابر شوک های الکتریکی، صفحات شیشه ای مستحکم (RFG) و تولید شیشه های عایق در برابر سرما و گرما (IFG) است.اسید بوریک با داشتن ذرات نمک های بور در هنگام انرژی و حرارت (مانند آتش سوزی) آب را ترشح و جذب میکنند و باعث کاهش شعله ور شدن می شود.در صنعت کاشی و سرامیک سازی بورات ها باعث کاهش انبساط حرارتی می شوند .در برابر گرما و سرما از کاشی و سرامیک محافظت می کند و همچنین باعث جلا و براقی کاشی، سرامیک و ظروف لعاب دار می شوند.

بوراکس|دکا
بوراکس|دکا

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643