بوراکس

بوراکس، نمکی از اسید بوریک است که با نام متداول سدیم بورات، سدیم تترا بورات یا دی سدیم تترا بورات شناخته می شود . این ماده در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی برای مصارف مختلف به کار می رود. تعداد 10 مولکول آب در ساختار مولکولی بوراکس وجود دارند. پودر سفید رنگ سدیم تترا بورات به راحتی در آب حل می شود.

بوراکس چیست ؟

در این قسمت قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد بوراکس یا همان بوره در اختیار شما قرار دهیم. این ماده ی شیمیایی با ارزش با ویژگی های منحصر به فرد خود توانسته است امروزه جایگاه ویژه در صنعت پیدا کند. بوراکس یک ماده ی طبیعی معدنی است که البته امروزه در آزمایشگاه ها نیز به طور قابل ملاحظه تولید می شود و به عنوان بورات سدیم نیز شناخته می شود . این ماده در بدن تجمع نمی گردد و بیماری های خاصی به دنبال ندارد و از طریق پوست نیز جذب نمی گردد و چون به لحاظ زیست محیطی نیز مضر نیست توانسته روز به روز اهمیت وتوجه فراوانی را کسب کند . تقریبا می شود گفت هیچ گونه عوارضی در استفاده از آن به طور شدید وجود ندارد . این محصول دارای دو نوع می باشد: 1. بوراکس صنعتی 2. بوراکس آزمایشگاهی.

مصارف بوراکس در چه زمینه هایی می باشد:

 مرهمی برای برفک در سم اسب ها

 ماده تیمار پوست مار

 ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبرگلاس و سلولز

 استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش

 ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ورزش ماهی گیری قزل آلا

 جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک

 ترکیبی مهم در لعاب

کاربرد بوراکس:

بوراکس کاربردهای بسیار هم در صنعت و هم در زندگی روزمره ی ما دارد . در این قسمت به طور کلی اطلاعات مفیدی و کاملی در ارتباط با کاربردهای این محصول برای شما ارائه دهیم .

- بوراکس در محصولات خانگی کاربرد دارد:

بوراکس به طور وسیع امروزه در تمیز کننده های خانگی به عنوان تقویت دهنده برای ترکیبات لباس شویی به کار می رود . امروزه بیشتر مایعات دستشویی نیز از بوراکس به عنوان یک عامل مهم استفاده می کنند که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن در حل کردن چربی ها می باشد . اگر به برخی سفید کننده های دندان نیز توجه کنید می توانید رد پایی از بوراکس ها را در آن ها پیدا کنید .

-استخراج معادن در اندازه کوچک :

جیوه یک مادهی سمی در سال های اخیر با توجه به زیان های زیست محیطی که داشته عملا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد . و در این راستا حضور بوراکس به عنوان یک ماده ی ارزشمند برای استخراج کردن طلا در معدن ها توانسته است نقش مهمی را کسب کند . البته در مقیاس های کوچکتری انجام می گیرد ولی با افزایش امکانات و شرایط لازم در سال های آینده می توان نقش آن بیشتر به چشم خورد .

- بوراکس به عنوان افزودنی خوراکی:

بوراکس در برخی از کشورهای جهان به عنوان یکی از افزودنی های مهم در مواد غذایی در نظر گرفته می شود ولی در برخی از کشورهای پیشرفته مثل امریکا استفاده از ان به طور کلی ممنوع است و آن ها برای نگه داری مواد به جای استفاده از بوراکس از نمک استفاده می کنند و این امری طبیعی است که شما در خاویار تولید شده در آمریکا به طور قابل ملاحظه ای نمک پیدا کنید . در صنایع غذایی بوراکس این ماده ی شیمیایی پرکاربرد به عنوان یک بافت پلاستیک مانند برای غذا می باشد که از آن حفاظت می کند البته وجود برخی آثار های زیان بار مشکوکی آن، که امروزه به شدت مورد بحث قرار گرفته است احتمال این است که در آینده استفاده ی آن در صنایع غذایی به کلی حذف شود .

بوراکس|پنتا
بوراکس|پنتا

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643