بررسی مزایا و معایب هیپو کلریت کلسیم در مصارف صنعتی و خانگی

مخلوطی از آهک و کلرید کلسیم موجب تولید ترکیب هیپو کلریت کلسیم می شود که در اصطلاح، کلرین نام دارد و یک ماده اصلی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب محسوب می شود. این ترکیب به عنوان محلول سفید کننده در خانه ها نیز شناخته می شود.از ماده شیمیایی هیپو کلریت کلسیم برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی، حمام، سینک آشپزخانه، مواد شوینده و ... استفاده می شود. این ترکیب در تولید انواع حشره کش ها نیز در صنعت کاربرد دارد. با توجه به گستردگی موارد کاربرد هیپو کلریت کلسیم و اهمیت سالم سازی آب و فاضلاب، بخصوص در صنعت تصفیه آب، در این مطلب قصد داریم به فواید و مضرات این ترکیب بپردازیم.

فواید هیپو کلریت کلسیم چیست؟

هیپو کلریت کلسیم هم مانند ترکیب سدیم هیپو کلریت، یک ترکیب پایدار با خاصیت ضد عفونی کننده است. این ترکیبات بیش از سایر ترکیبات خانواده کلرین ها مورد استفاده قرار می گیرند؛ آمار مصرف ترکیبات گندزدا نشان داده اند میزان استفاده از هیپو کلریت کلسیم ، بیشتر از هیپو کلریت سدیم است.


یکی از فواید هیپو کلریت کلسیم این است که در طول فرآیندهای تولید، خشک کردن، ذخیره و نگهداری، ماهیت ماده ثابت باقی می ماند. گرید تجاری این ترکیب دارای 70% کلر است که این میزان برای کاربردهای آب آشامیدنی و تصفیه آب، بسیار مناسب می باشد. بیشترین میزان مصرف این ماده شیمیایی جامد در صنایع تصفیه آب و پساب گزارش شده است.

مضرات هیپو کلریت کلسیم چیست؟

با توجه به اینکه استفاده از هیپو کلریت کلسیم در صنایع آب و فاضلاب برای گندزدایی و از بین بردن میکروب های آب، لازم و ضروری است اما شاید دور از ذهن باشد که این ترکیب، مضراتی نیز به همراه دارد! به دلیل اینکه ساختمان مولکولی و شیمی مولکول هیپو کلریت کلسیم بسیار به گاز کلرین و هیپو کلریت سدیم یا کلرین مایع شباهت دارد، محلول این ماده، بازدهی مؤثری که در گندزدایی برخی باکتری های خاصی انتظار می رود را برآورده نمی سازد! این مسأله در واقع مهم ترین عیب کلسیم هیپو کلریت محسوب می شود.

با وجود اینکه ترکیب هیپو کلریت کلسیم ، یک ماده پایدار است و میزان مصرف آن در مقایسه با سدیم هیپو کلریت بسیار بیشتر است اما باید ذکر کرد که محلول حاوی این ترکیب کلردار، خاصیت خورندگی قوی دارد؛ از سویی دیگر، کلسیم هیپو کلریت می تواند رطوبت محیط را جذب کرده و به تدریج، گاز کلرین آزاد کند. موارد فوق، همه جزو مضرات هیپو کلریت کلسیم به شمار می روند چرا که در نهایت برای سلامت انسان و محیط زیست خطرناک هستند.

مهم ترین دلایل استفاده از هیپو کلریت کلسیم برای گندزدایی آب چیست؟

هیپو کلریت کلسیم هنگام ترکیب شدن با آب، دو محصول گاز اکسیژن و غلظت زیادی از مولکول های کلر را آزاد می کند. کلرهای موجود در محلول برای از بین بردن حجم زیادی از میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها در آب مؤثر است. به نظر می رسد استفاده از این ترکیب شیمیایی، امن تر و راحت تر از سایر میکروب کش های آب باشد؛ با این وجود توصیه می شود قبل از افزودن این ماده به آب، تمام جوانب کار به دقت ارزیابی گردد.

یکی از دلایلی که مهندسان و متخصصان تصفیه آب را ترغیب می کند تا از محلول هیپو کلریت کلسیم برای ضد عفونی کردن آب استفاده کنند، مقرون به صرفه بودن آن از نظر اقتصادی و هزینه ها است. مقدار کمی از پودر سفید رنگ این ماده در حجم زیادی از آب حل می شود. این عامل، نیاز به خرید تناژ بالا از آن را برطرف می سازد.

اگر چه محلول کلر از زمان های دور به عنوان گندزدا استفاده می شده است اما در حال حاضر، مصرف هیپو کلریت کلسیم برای از بین بردن باکتری های آب، روشی ساده را در اختیار افراد قرار می دهد. کارکردن با این محلول قوی گندزدا بسیار ساده است اما توصیه می شود نکات ایمنی کار با مواد شوینده خورنده را رعایت نمایید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643