اسید فسفریک

اگر این اسید، یک اتم هیدروژن را از دست بدهد، به یون دی هیدروژن فسفات تبدیل می شود؛ در صورتی که دو اتم هیدروژن از ساختار اسید خارج شود، یون مونو هیدروژن فسفات تولید شده و اگر هر سه هیدروژن خارج گردد، یون فسفات با بار یونی 3- ایجاد می شود. در هر مرحله، یون های تولید شده دارای خاصیت اسیدی ضعیف با مقادیر pKa متفاوت هستند.

خواص فیزیکی و شیمیایی اسید فسفریکاسید فسفریک با غلظت 85% یکی از اسیدهای رایج در صنایع شیمیایی و آزمایشگاه های تحقیقاتی است. محلول این اسید، بی رنگ و بی بو و غیر فرار است. اگر چه این اسید در دسته مواد شیمیایی خطرناک قرار نمی گیرد اما اسیدیته این محلول به قدری است که می تواند موجب خوردگی شود. جرم مولکولی این ترکیب شیمیایی برابر با 98 گرم بر مول است؛ چگالی آن برابر با 030/2 گرم بر سانتی متر مکعب بوده و در دمای 158 درجه می جوشد؛ حلالیت اسید فسفریک در دماهای مختلف، متفاوت است. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد حالت های مختلف اسیدی این ترکیب توصیه می کنیم به جدول فنی سازنده آن مراجعه کنید.


کاربردهای اسید فسفریک

اسید فسفریک در صنعت، از واکنش شیمیایی ترکیب معدنی هیدروزایپاتیت (Hydroxyapatite) با اسید سولفوریک به دست می آید؛ هیدروزایپاتیت یکی از کانی های کلسیم دار سنگ معدنی آپاتیت است. مهم ترین موارد کاربردی اسید اسید معدنی برای تولید مشتقات فسفات در صنایع است؛ تصفیه آب و فاضلاب، صنایع غذایی، تولید آلومینیوم فسفات، صنایع مواد شوینده و بهداشتی و تولید نمک های فسفات، مهم ترین موارد استفاده اسید فسفریک هستند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643