آب ژاول، ترکیب سفید کننده بسیار قوی

آب ژاول یا در اصطلاح صنایع شیمیایی، هیپوکلریت سدیم، یک ترکیب شیمیایی بسیار قوی با خاصیت قلیایی است که برای گندزدایی و ضد عفونی کردن در صنایع مختلف به کار می رود. در حال حاضر تولید این ماده در پتروشیمی های سراسر جهان انجام می شود. این ماده به طور کلی دارای رنگ زرد با بویی بسیار تند و سوزش آور است. اتم کلر در ساختار مولکولی این مایع، خواص ویژه ای را در آن ایجاد می کند.

پترو کیمیای آکام


آب ژاول بسیار ناپایدار است و در مجاورت نور و حرارت می تواند تجزیه شود. به این ترتیب توصیه می شود مایع هیپوکلریت سدیم را در مخازن و ظروف کدر و به دور از منابع تولید گرما و جرقه نگهداری کنید. یک نکته بسیار مهم در مورد واکنش پذیری این ترکیب کلر دار این است که آب ژاول می تواند در اثر گذشت زمان، تجزیه شود؛ بنابراین بهتر است هر زمان که به استفاده از آن نیاز داشتید، محلول های تازه از آن را تهیه کنید.


نکات ایمنی در هنگام کار با آب ژاول

ترکیب هیپوکلریت سدیم، آب ژاول، یک ماده فعال است بنابراین اگر افرادی که با این مایع سروکار دارند، موارد ایمنی را رعایت نکنند، ممکن است خطر آفرین باشد. همانطور که می دانید این ترکیب شیمیایی قلیایی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن وسایل، لباس ها، سرویس های بهداشتی و ... در خانه، صنایع و بیمارستان ها استفاده می شود.

توجه داشته باشید که قدرت هیپوکلریت سدیم به قدری است که می تواند بافت پارچه را از بین ببرد. اگر از آب ژاول برای زدودن لکه های روی لباس استفاده می کنید باید در مدت زمان کوتاه، آن را از محلول بیرون آورده و سریع با آب بشویید. در غیر این صورت، پارچه لباس شما به شدت آسیب می بیند.

محلول هیپوکلریت سدیم معمولاً به صورت رقیق استفاده می شود اما شما هرگز نباید آب ژاول را با آب رقیق کنید؛ این کار شما باعث آزاد شدن گاز کلر در فضا شده و منجر به خفگی و تنگی نفس می شود. غلظت محلول هیپوکلریت سدیم قبلاً در کارخانه تولید کننده و قبل از بسته بندی، تنظیم شده است.

از تماس مایع آب ژاول با پوست و چشم ها جلوگیری کنید. اگر قصد دارید از این محلول برای تمیز کردن یا شستشو استفاده کنید باید حتماً از ماسک و دستکش استفاده نمایید. تحت هیچ شرایطی نباید محلول حاوی هیپوکلریت سدیم را با سایر مواد شیمیایی مخلوط کنید. گازهای خروجی واکنش های شیمیایی ناشی از این ترکیب می توانند خطرناک و کشنده باشند.


خرید و فروش آب ژاول

آب ژاول یکی از ترکیبات گندزدا و میکروب کش بسیار قوی به شمار می رود. از این ماده برای برطرف کردن بوی نامطبوع فاضلاب در تصفیه خانه ها استفاده می شود؛ همچنین افزودن مقادیر معینی از محلول هیپوکلریت سدیم به چاه آب و استخرها موجب ضدعفونی شدن آن ها و از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و سایر موجودات ریز آب می گردد.

شرکت های زیادی در سراسر جهان در زمینه تولید و فروش آب ژاول فعالیت می کنند. این ماده در بشکه ها و مخازن مخصوص حمل می شود و چنانچه میزان سفارش مصرف کنندگان بسیار بالا باشد، حمل آن توسط تانکر مخصوص حمل مواد شیمیایی انجام می شود. قیمت آب ژاول با توجه به قیمت مواد شیمیایی و مواد اولیه پتروشیمی تعیین می گردد.


نگهداری و ذخیره بشکه های آب ژاول

بشکه های حاوی ترکیب آب ژاول باید در یک انبار خشک و خنک و به دور از تابش نور خورشید نگهداری شوند. محیط انبار بهتر است سرد باشد. بهترین روش برای نگهداری از این ماده، استفاده از بشکه های پلاستیکی است. توصیه می شود به منظور جلوگیری از تجزیه و خروج گاز کلر، پس از هر بار استفاده از محلول، درب مخزن را به دقت ببندید.


استانداردهای لازم برای مصرف آب ژاول در آب های آشامیدنی

طبق تحقیقاتی که مؤسسه استاندارد و تحقیقات ایران در مورد استانداردهای مصرف آب ژاول در آب آشامیدنی ارائه داده است، روش های انجام آزمون در آزمایشگاه آب باید طبق دستورالعمل های خاص اجرا شوند. استاندارد ISIRI به شماره 8394 در چاپ اول خود، از استاندارد DIN 901:2000 برای ارائه روش های استفاده از آب ژاول برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، بهره گرفته است.

در این استانداردها به مواردی نظیر تعیین میزان کلر آب، خواص فیزیکی و شیمیایی ترکیب آب ژاول، روش های تعیین ناخالصی های فلزی و غیرفلزی، روش نمونه برداری از مخازن، روش اندازه گیری ترکیب سدیم کلرات در آب، تهیه محلول های استاندارد، کار با تجهیزات و لوازم، رسم نمودار و تجزیه و تحلیل داده های آماری، فرمول های مورد نیاز برای محاسبه، روش تعیین مقدار جیوه و ... اشاره شده است.

جهت خرید آب ژاول با بهترین قیمت می توانید از طریق سفارش محصول اقدام نمایید.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

معرفی محصول سود پرک نیرو کلر

بهداشت در فروش پرکلرین

موارد استفاده از اسید استیک (اتانوییک)

قیمت سود پرک در آسیا

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643