هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم

در این مقاله از سایت پترو کیمیای آکام درباره خرید هیدروکسید سدیم توضیح دادیم همراه ما باشید.


هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم ، ترکیب شیمیایی است که در قدیم با نام محلول قلیایی از آن یاد می شده و امروزه نیز به عنوان یکی محلول با خاصیت بازی قوی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب هیدروکسید سدیم در بازار مواد شیمیایی با نام کاستیک سودا یا محلول سود پرک نیز شناخته می شود و به عنوان یک افزودنی در تولید محصولات غذایی به شمار می رود.

هیدروکسید سدیم، ترکیب شیمیایی بسیار قدرتمند با فرمول شیمیایی NaOH است. این ماده، حاصل ترکیب کاتیون سدیم و آنیون هیدروکسید است که با پیوند یونی به هم متصل شده اند.. این ماده شیمیایی بصورت جامد و سفید رنگ بوده و دارای دمای ذوبی به اندازه 1390درجه سانتی گراد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سود پرک با ما همراه باشید.


آیا اطلاعاتی در مورد هیدروکسید سدیم دارید؟

هیدروکسید سدیم که از آن به عنوان سود پرک یا سود سوز آور نیز یاد می شود یک ماده ای شیمیایی قلیایی است که با استفاده از اسیدها به آسانی خنثی می گردد. هیدروکسید سدیم یک ماده ی سفید رنگ بی بو می باشد که به شدت تمایل در حل شدن درآب دارد.

هیدروکسید سدیم همچنین قابلیت آن را دارد که از محیط اطراف خود رطوبت جذب کند و در رطوبت جذب شده با حل شدن می توانند زیان های را ایجاد کند به همین دلیل نوع بسته بندی هیدروکسید سدیم ویژه باشد و از رطوبت دور نگه داری گردد.

وقتی این محصول در ارتباط با آب قرار می گیرد به یون های تشکیل دهنده ی خود یعنی یعنی یون سدیم و یون هیدروکسید تبدیل می شود . در اتانول و متانل ونیز حلالیت های قابل توجهی دارد امروزه در شیمی الی و در بیشتر آزمایشگاه ها و صنایع تولیدکننده ی مواد و سنتز کننده ی مواد جدید به شدت به وجود هیدروکسید سدیم نیاز است و این مورد باعث می شود نیاز به این ماده افزایش یابد که قاعدتا افزایش تولید هیدروکسید سدیمرا به همراه دارد.


هیدروکسید سدیم چیست؟ و کاربرد ها و عوارض آن کدامند؟

هیدروکسید سدیم، یک ترکیب شیمیایی بسیار قدرتمند با فرمول شیمیایی NaOH است. این ترکیب شیمیایی حاصل ترکیب دو کاتیون و آنیون بوده که با پیوند یونی به هم متصل شده اند. کاتیون سدیم و آنیون هیدروکسید، دو یون تشکیل دهنده این ترکیب هستند.

سیم هیدروکسید دارای نام های دیگری نیز می باشد. نام هایی از قبیل سود پرک، کاستیک سودا، سود سوز آور و ... ، نام هایی هستند که روی این ترکیب گذاشته اند. این ماده شیمیایی بصورت جامد و سفید رنگ بوده و دارای دمای ذوبی به اندازه 1390درجه سانتی گراد است.

هیدروکسید سدیم به طور طبیعی جاذب آب است و هرجا آب باشد، آب را به خود جذب می کند. بنابراین بایستی در نگهداری و ذخیره آن توجه شود که به دور از آب و رطوبت باشد. این ماده شیمیایی در تماس با آب به یون های سازنده آن تبدیل می شود که خاصیت قلیایی دارد.

هیدروکسید سدیم به خوبی در آب، متانول و اتانول حل می شود. در ادامه به برخی از کاربرد های هیدروکسید سدیم و همچنین تعدادی از عوارض آن اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.


هیدروکسید سدیم


آزمایش هایی با ماده شیمیایی هیدروکسید سدیم:


هیدروکسید سدیم قدرت واکنش با سایر مواد شیمیایی را به طور قابل توجهی دارد و به همین دلیل برای سنتز و تولید مواد بسیار از آن به طور مازاد در صنعت و آزمایشگاه ها استفاده می شود و به آسانی با اسید ها نیز خنثی می گردد.

در اثر واکنش با اسیدها ، با و نمک باز مربوطه تولید می شود که نمک تولید شده می تواند یک نمک خنثی تولید کند که این امر به قدرت اسید مربوطه بستگی دارد.از دیگر واکنش های بسیار دیده شده مربوط به هیدروکسید سدیم واکنش آن با فلزات است .

هیدروکسید سدیم در عمل واکنش با فلز آلومینیوم گاز هیدروژن تولید می‌کند.

2Al + 2 NaOH + 6 H2O → 2 NaAl(OH)4 + 3 H2


در حین اجرای واکنش های هیدروکسید سدیم باید احتیاط های لازم در نظر گرفته شود زیرا در برخی موارد واکنش حاصل می تواند به شدت گرما زا باشد . خطرات جبران ناپذیری به وجود آید .

کاربردهای هیدروکسید سدیم تنها به مواردی که از آن ها اطلاع دارید مثلا:در یاطری سازی،یا در زمینه رنگ رزی و ... محدود نمی شود. با حل کردن هیدروکسید سدیم در آب می توان یک محلولی به دست آورد که برای تخریب بافت های زنده به کار رود.

در صنایع غذایی با استفاده از هیدروکسید سدیم اقداماتی از جمله شستن یا پوست کندن میوه ها و سبزیجات، آماده سازی قهوه و شکلات، تولید رنگ کارامل، تولید نوشیدنی های بدون الکل و سفت کردن بستنی انجام پذیر است .


هیدروکسید سدیم

اگر قصد خرید هیدروکسید سدیم را دارید میتوانید با ادامه این مقاله همراه ما باشید.


کاربرد های مهم هیدروکسید سدیم

همان طوری که قبلا نیز اشاره شد، هیدروکسید سدیم یک باز قوی است که در حدود نیمی از هیدروکسید سدیم تولیدی در صنعت استفاده می شود. حدود 25% این مقدار، در صنعت تولید کاغذ به کار می رود که یکی از مصارف عمده این ماده شیمیایی در صنعت است.

از هیدروکسید سدیم، در تهیه نمک های سدیم، تنظیم PH در تیتراسیون اسید باز، برای تولید پاک کننده ها و دترجنت ها مثل صابون، و همچنین در سنتز های ارگانیک استفاده می شود. در پایین برخی از کاربرد های این ماده شیمیایی آورده شده است.


خمیر کردن شیمیایی مواد برای بازیافت فیبر های باز تولیدی و تولید کاغذ

یکی از مصارف مهم هیدروکسید سدیم، در خمیر کردن چوب ها، برای تولید کاغذ در کارخانه های تولید کاغذ است. از این رو این کارخانجات برای تولید کاغذ خود، نیاز مبرم به هیدروکسید سدیم دارند. همچنین در بازیافت فیبر های باز تولیدی نیز استفاده می شود.


تخریب بافت های زنده

محلول هیدروکسید سدیم در آب می تواند باعث از بین رفتن بافت های زنده موجوادت از جمله حیوانات شود. بنابراین می توان اجساد حیوانات را درون محلول هایی از هیدروکسید سدیم انداخته و پس از مدتی شاهد نابودی آن ها بود.

زیرا رفته رفته این محلول شیمیایی قوی باعث از بین رفتن جسد می شود. یکی از مصارف بسیار مذموم و ناپسند هیدروکسید سدیم در کمک کردن به قاتل ها برای از بین بردن جسد مقتولان خود است. این ماده شیمیایی به دلیل قیمت ارزان آن در دسترس قاتلان بوده و آن ها از این ماده برای تجزیه اجساد مقتولان خود استفاده می کنند. هیدروکسید سدیم باعث تخریب ساختار پروتئین های بدن شده و باعث به هم ریختن و نابودی ساختار بدن می شود. بنابراین این ماده شیمیایی، ماده ای بسیار خورنده و مضر برای بدن می باشد.


حل کردن فلزات و ترکیبات آمفوتری

باز های قوی مانند هیدروکسید سدیم، به آلومینیوم و آب حمله کرده و باعث آزاد سازی گاز هیدروژن می شوند. برای جداسازی آلومینیوم، از این ماده شیمیایی استفاده می شود.


تصفیه آب

یکی دیگر از کاربرد های هیدروکسید سدیم در تصفیه آب است. این ماده شیمیایی به علت خاصیت قلیایی که دارد، باعث بالا رفتن PH آب شده و خورندگی آن کاهش می یابد. لذا باعث کاهش خسارت به لوله های انتقال آب می شود. همچنین این ماده شیمیایی، باعث از بین رفتن عناصر خطرناکی مثل قلع و مس و دیگر فلزات در آب می شود لذا می تواند کمک شایانی به سلامت و پاکیزگی آب کند.


عامل پاک کنندگی و چربی گیر صنعتی

هیدروکسید سدیم در صنایع مختلف به عنوان پاک کننده و چربی گیر، با نام تجاری کاستیک سودا شناخته می شود. این ماده شیمیایی می تواند به خوبی چربی ها را در خود حل کند. برای اینکار در بسیاری از مواقع، این ماده شیمیایی را در آب گرم حل می کنند و از خاصیت چربی گیری آن استفاده می کنند.


آماده کردن و تهیه مواد غذایی

یکی دیگر از مصارف هیدروکسید سدیم، در آماده کردن و تهیه انواع مواد غذایی است. از این ماده شیمیایی در پوست کندن انواع میوه ها و سبزیجات، آماده کردن قهوه و شکلات برای نوشیدن، تولید کردن رنگ کارامل، سفت کردن بستنی و تولید انواع نوشیدنی های بدون الکل اشاره کرد.

این ماده شیمیایی همچنین در تهیه و تولید بسیاری از مواد غذایی کاربرد دارد. به عنوان مثال در یکی از مواردی که از هیدروکسید سدیم برای تهیه غذا استفاده می شود، تهیه و طبخ نودل های چینی است که هیدروکسید سدیم یکی از اجزای اصلی آن به شمار می رود.


کاربرد هیدروکسید سدیم در صنعت سیمان و بتن سازی

از هیدروکسید سدیم، در بعضی از ترکیبات سیمان، برای بتن سازی و مصارف دیگر نیز استفاده می شود.


هیدروکسید سدیم


مضرات هیدروکسید سدیم برای بدن

محلول هیدروکسید سدیم، همانطوری که قبلا نیز به آن اشاره شد، ترکیبی بسیار خورنده است که می تواند ساختار پروتئین های بدن را به هم زده و آن هارا نابود کند. همچنین می تواند بافت های زنده را به طور کامل در خود حل کند.

یکی از خطرات بسیار جدی که این ماده شیمیایی برای بدن دارد، تماس این ماده با چشم انسان است که در صورتی که با چشم انسان تماس پیدا کند، می تواند باعث کوری دائمی انسان شود. هیدروکسید سدیم جامد نیز می تواند در صورت برخورد با آب، یا بخار آب، خاصیت خورندگی بالایی را کسب کرده و برای سلامتی انسان مضر باشد.

از این رو هنگام کار با هیدروکسید سدیم بایستی موارد ایمنی را به طور کامل رعایت کرده و از کلاه، دستکش ، لباس مخصوص و محافظ بدن، عینک و سایر موارد ایمنی و محافظ بدن به طور کامل بهره برد تا هیچ ضرر و خطری سلامتی فرد را تهدید نکند. در صورتی که این ماده شیمیایی خطرناک روی پوست بدن انسان بریزد، باید آن موضع را به مدت 10-15 بطور کامل و با آب سرد شستشو داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هیدروکسید کلسیم به این صفحه مراجعه کنید.


خرید هیدروکسید سدیم 

از تماس مستقیم هیدروکسید سدیم با پوست خود در حد توان دور نگه دارید و در صورت تماس حتما پوست را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید، اقدام بعدی مراجعه سریع به پزشک می باشد. برای جلوگیری از این اتفاق از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.می توانید با استفاده از نکات ایمنی خطرات مرتبط با این ماده شیمیایی را به صفر برسانید.

در بسته بندی های این محصول به نکات ایمنی توجه شده است و همچنین برای آگاهی مشتریان از این موارد بروشوری را به عنوان راهنما،همراه محصول قرار داده ایم، بتوانیم مشکلات و مسایلی که ممکن است اتفاق بیفتد را به حداقل برسانیم.برای تهیه هیدروکسید سدیم شیمیایی می توانید با ما تماس بگیرید،تا متخصصان ما بتوانند در زمینه خرید هیدروکسید سدیم شما را راهنمایی کنند و در مورد قیمت به شما اطلاعات دقیق بدهند.

نمایش

آماده ارسال

 • تضمین کیفیت

 • تحویل به موقع

 • مشاوره

 • ترخیص و ترانزیت کالا

سود پرک | سود سوز آور | هیدروکسید سدیم با فرمول شیمیایی NaOH

0 0 از 5 امتیاز

 • فرمول شیمیایی : Na.OH
 • شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی : 1310-73-2
 • شماره استاندارد بین المللی : SHS500
 • جرم حجمی : mg/m3
 • وابستگی غلظت : Y
 • درباره این محصول بیشتر بدانید
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران

هیدروکسید سدیم |سود پرک | سود سوزآور|

یکی از کاربردهای هیدروکسید سدیم اسکراب گاز به منظور حذف اسیدهای مخلوط در آن قبل از تزریق به محیط بازمی باشداز جمله این قبیل گازها می توان به گازهای حاصل از سوختن سوخت های فسیلی که حاوی مقدار قابل توجهی از دی اکسید گوگردهستند اشاره نمود. متدهای بسیاری جهت به دام انداختن گاز دی اکسید گوگرد وجود دارند. یکی از شناخته شده ترین این متدها که بصورت گسترده مورد استفاده قرار دارد، اسکراب گازهای مخلوط در محلول سدیم و کلسیم هیدروکسید می باشد. این متد در فرایندهای پالایشی متنوع مانند تصفیه بوکسیت استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربردهای اصلی سدیم هیدروکسید در پروسه تولید کاغذ از چوب می باشد. این پروسه شامل متدهای متفاتی از جمله متد "کرافت" بوده که در متد مذکور چوب را با یک محلول حاوی مخلوطی از سولفید سدیم و هیدروکسید سدیم پالایش و پاکسازی می شود;از جمله این محصولات نامطلوب می توان به لیگنین، روغنهای نامحلول و سلولز خالص برگ ها اشاره نمود. سلولز پس از خالص سازی اولیه در این متد، همچنین طی فراوریهای مراحل بعدی، به اصلی ترین محصول جهت تولید کاغذ تبدیل می گردد.

سایر کاربردهای سدیم هیدروکسید عبارتند از: تولید محصولات فعال سطحی (سورفکتانت‌ها )، صابون و سفید کننده ها. صابون و سفیدکننده ها معمولا تحت متد عبور گاز کلر از محلول هیدروکسید سدیم، که منجر به تولید یک محلول حاوی کلرات سدیم (سدیم هیپوکلریت) می گردد، تولید می شوند:

هیدروکسید سدیم در ساخت مواد شیمیایی آلی استفاده می شود. یکی از مهم ترین آنها اپوگیپروپان یا اکسید پروپیلن (epoxypropane ) می باشد که جهت تولید ترکیبات پلیورتانها استفاده می شود. پروپن تصفیه شده با کلر در آب، در هنگام اضافه نمودن محلول سدیم هیدروکسید یا کلسیم هیدروکسید منجر به تولید مخلوطی شامل کلروپروپان-2-ol و از کلروپروپان-1-ol و همچنین فرمهای متفاوت اپوگیپروپان(Epoxypropane) می شود.

ذخایر بزرگ کلرید سدیم (سنگ نمک) در اقصی نقاط جهان یافت می شوند. این ذخایر تقریبا خالص و اغلب در عمق چند صد متری سطح زمین قرار دارند. برخی از این سنگهای نمک در عمق 3000 متری و با شکافهایی 30 متری و ضخامت 500 متر (شکل 4)موجود می باشند. به گفته دانشمندان این صخره های نمکی در دوره تریاس (200میلین سال قبل)از تبخیر دریاها بوجود آمدند. به عنوان مثال این گونه صخره های نمکی در اروپا از بریتانیا تا لهستان (در امتداد چشایر، لنکشایر، استافوردشایر و کلیولند) وجود دارند. این چنین صخرهای نمکی همچنین در سراسر ایالات متحده به ویژه در لوئیزیانا و تگزاس پیدا شده اند.

پیلهای جیوه ای:

سود سوزآور به عنوان یک محلول با خلوص 50% است. این غلظت از خلوص در اغلب بازارهای جهانی مورد تایید بوده، تولید شده و به فروش می رسد. در برخی موارد، سود سوز آور تحت متد تبخیر به خلوص 75٪ رسانیده و سپس تا دمای 750-850درجه کلوین جهت تولید هیدروکسید سدیم گرم می شود.

 • p to m : 1.63486 ,
 • HR : 3 ,
 • فشار بخار : 1

  739

  ,
 • چگالی نسبی : 2.13 ,
 • حالت در دمای 25 °C : S del ,
 • جرم مولی (gr/mol) : 40 ,
 • نقطه ذوب (°C) : 318.3 ,
 • نقطه جوش (°C) : 1390 ,

دیدگاه شما در مورد این محصول چیست؟

شما هم میتوانید نقد، نظر ،پیشنهاد و هر پیامی نسبت به این محصول و دیگر فعالیت های شرکت پترو آکام را برایمان بنویسد . خوشحال میشوید با تکمیل و ارسال فرم ، نظرتان را بدانیم

* نظر شما نزد ما محفوظ میماتد

نام ونام خانوادگی *

شماره تلفن همراه یا ایمیل *

شما به این محصول چند امتیاز میدهید ؟
0 از 5 امتیاز

پیام شما

کد امنیتی

همین حالا سفارش دهید !

شما میتوانید بدون معطلی ، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید

کارشناس پتر آکام همواره آماده ارسال درخواست محصولات شما هستند.

محصولات مشابه

مطالب مشابه