سنگ آهک

limestone.jpg limestone.jpg

نام:

سنگ آهک ,

توضیحات

سنگ آهک

تفاوت بین آهک شکفته (هیدراته) و آهک نشکفته

تولید آهک یکی از قدیمی ترین تحولات در دانش شیمیایی بشر است. بصورت کلی دو نوع آهک وجود دارد: آهک نشکفته و آهک شکفته(هیدراته). ترکیب شیمیایی و استفاده و کاربرد هریک از این ترکیبات متفاوت است. آهک هیدراته جهت پاکسازی و از بین بردن بوهای نامطبوع کاربرد دارد. امروزه، استفاده از هر دو نوع آهک در صنعت، کشاورزی و ساخت و ساز امری بسیار ضروری است.

ساخت آهک

آهک یک محصول قلیایی تولید شده از سنگ آهک، یا کربنات کلسیم است. سنگ آهک در ابتدا خرد شده وسپس به یک کوره بزرگ دوار جهت حرارت دهی راه می یابد. آهک در این کوره توسط گازی با دمای حدودا 2،000 درجه فارنهایت حرارت داده می شود. در این فرایند کربن موجود در سنگ آهک تحت یک متد کنترلی موسوم به «کلسینیشن» از آن جدا می شود.

آهک نشکفته جاذب رطوبت است

آهک نشکفته همان اکسید کلسیم است. این ترکیب یک ماده پودری شکل و به رنگ سفید است پس از فرایند «کلسینیشن» بدست می آید. اگر سنگ آهک اصلی بصورت یک سنگ دولومیتی شامل کربنات منیزیم و کربنات کلسیم بود، آهک و دولومیت های مشتق از آن بایست ترکیبی شامل اکسید کلسیم و اکسید منیزیم باشند. آهک خالص و آهک دولومیتی هردو دارای میل ترکیبی شیمیایی قوی برای جذب آب هستند.

از بین بردن خاصیت جذب رطوبت آهک نشکفته

آهک هیدراته با نام آهک نشکفته نیز شناخته می شود. این نوع آهک از اضافه نمودن آب به آهک خالص بدست می آید. این اضافه کردن مولکول های آب تا جایی ادامه می یابد که همه اکسیدهای کلسیم و منیزیم به هیدروکسیدهای این عناصر تبدیل شوند. آهک هیدراته از اکسید کلسیم خالص به وجود می آید. تقریبا 74 درصد اکسید کلسیم و 24درصد آب تشکیل شده است. دولومیت آهک هیدراته در حدود 48 درصد اکسید کلسیم، 34 درصد اکسید منیزیم و 17 درصد آب تشکیل شده بود. آهک هیدراته سفید و پودری است.

• برخی از مصارف آهک هیدراته:

- صنایع نفت و گاز و پترو شیمی

- صنایع ساختمان

- استخراج مواد معدنی

- صنایع شیمیایی

• خواص فیزیکی

- رنگ : سفید

- حالت :جامد (پودری)

- بسته بندی: کیسه های 25 کیلوگرمی،جامبوبگهای یک تنی و فله (حمل با بونکر)

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643