اسید فسفریک

اسید فسفریک صنعتی، یک ترکیب پرکاربرد در تولید انواع کود کشاورزی، کودهای شیمیایی و مکمل های خوراک دام و طیور شناخته می شود. این اسید در صنعت به روش سنتز مرطوب یا در اصطلاح، فرآیند وِت (Wet) تولید می شود. در تولید اسید فسفریک به روش مرطوب، همواره مقادیر قابل توجهی ناخالصی وجود دارد که بر روی کیفیت محصول تأثیر می گذارند.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۶۶۴-۳۸-۲ , 16271-20-8  ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

Y ,

Phosphoric--Acid.jpg Phosphoric--Acid.jpg

نام:

اسید فسفریک ,

فرمول شیمیایی:

H3PO4 ,

ظاهر:

مایع ,

درصد خلوص (%):

85 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۶۶۴-۳۸-۲ , 16271-20-8  ,

شماره استاندارد بین المللی:

E4GA8884NN ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

Y ,

p to m:

4.0054 ,

HR:

3 ,

فشار بخار:

200.03 ,

چگالی نسبی:

1.864 ,

حالت در دمای 25 °C:

S ,

جرم مولی (گرم در مول):

98.00 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.885 ,

دمای ذوب (°C):

42.35 ,

دمای جوش (°C):

‎158 ,

اسیدیته (pka):

2.148 7.198 12.375 ,

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم):

5.48 ,

توضیحات

اسید فسفریک

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی است که به طور متداول در طیف گسترده‌ای از کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد

این ماده برای اضافه کردن یک طعم ترش در غذاهای مختلف استفاده می‌شود، از جمله در برخی از نوشیدنی‌های گاز دار نیز استفاده می‌شود. اسید فسفریک یک اسید غیر آلی و یا معدنی با فرمول شیمیایی H3PO4 است اسید فسفریکِ بدون آب و خالص، به شکل یک جامد سفید بلورین در شرایط طبیعی است.

اسید فسفریک علاوه بر کشاورزی ، مشتقات آن در شوینده‌ها ، صنایع غذایی ، نساجی ، داروسازی و دندانپزشکی کاربرد دارد. از جمله صنایعی که مشتقات اسید فسفریک را مصرف می‌کند، صنایع الکتروشیمیایی و تصفیه آب است. اسید فسفریک به صورت مستقیم در محافظت از خوردگی آلیاژهای آهن و به عنوان کاتالیت در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.

اسید فسفریک تا غلظتهای 75% کاملا مایع است، به این دلیل غلظت 75% معمولا ماکزیمم غلظت برای محلولهای صنعتی است (0-30 درجه). اسید فسفریک با غلظتهای بالاتر از 75% به صورت جامد است. اسید فسفریک جامد خالص با حرارت دادن ، اسید پلی فسفریک تولید می‌کند.

از اسید فسفریک می‌توان مستقیماً برای زدودن زنگ آهن اکسید آهن III از ابزارهای آهنی یا فولادی و تبدیل آهن به فسفاتهای محلول در آب استفاده نمود.

بیشتر اسید فسفریک در تولید کود بکار می‌رود. فسفر یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان محسوب می‌شود.

تاثیر فسفریک اسید بعنوان کاتالیزگر در پیشگیری افزایش دما و تخمیر پسماند های غذایی

استفاده از متد "پیشگیری از افزایش دما" در حضور فسفریک اسید بعنوان یک کاتالیزگز جهت پسماند های غذایی استفاده می گردد. درصد مواد محلول (مانند پروتئین و کربوهیدرات) در پسماندهای غذایی با استفاده از متد مذکور و پس از اضافه نمودن مقدار قلیلی فسفریک اسید ( کمتر از 5%) به 65%افزایش یافته می یابد. با اعمال شرایط دمایی 160درجه ی سانتی گراد برای مدت 10 دقیقه، حداقل 40 درصد از انرژی لازم و 60 درصد از زمان این واکنش جهت نیل به نتیجه مطلوب بهینه گردید. آزمون تخمیری بعدی نشان دهنده ی این موضوع است که میزان فسفریک بهینه سازی شده ( 3% ) پس از بکار گرفتن متد VFA به 0.763 g/g VSremoval/ رسید، اما افزایش نمک ناشی از اضافه کردن فسفریک اسید می تواند تاثیری منفی روی این آزمایش بگذارد. با روند افزایشی میزان فسفریک اسید تحت متد VFAs، درصد پروپیونیک اسید کاهش یافته و در نتیجه ی آن مقدار بوتیریک اسید افزایش می یابد. تجزیه و تحلیل صورت پذیرفته تحت متد PCR-DGGE نشانگر این است که تنوع میکروبی می تواند با کاهش بیش از حد فسفریک اسید، منجر به عملکرد ضعیف متد VFA گردد.

 • اسید فسفریک صنعتی
  اسید فسفریک صنعتی
 • فسفریک اسید

  فسفریک اسید

  تاثیر فسفریک اسید بعنوان کاتالیزگر در پیشگیری افزایش دما و تخمیر پسماند های غذایی

  پروسه های تولید فسفریک اسید

  پروسه های تولید فسفریک اسید

  فسفریک اسید تحت دو نوع فرایند متفاوت تولید می گردد: 1- فرایند مرطوب 2- فرایند حرارتی

  اسید فسفریک

  اسید فسفریک

  اگر این اسید، یک اتم هیدروژن را از دست بدهد، به یون دی هیدروژن فسفات تبدیل می شود؛ در صورتی که دو اتم هیدروژن از ساختار اسید خارج شود، یون مونو هیدروژن فسفات تولید شده و اگر هر سه هیدروژن خارج گردد، یون فسفات با بار یونی 3- ایجاد می شود. در هر مرحله، یون های تولید شده دارای خاصیت اسیدی ضعیف با مقادیر pKa متفاوت هستند.

  اسید فسفریک خوراکی

  اسید فسفریک خوراکی

  [(a)|اسید فسفریک خوراکی|/اسید-فسفریک-خوراکی-]، یکی از مواد شیمیایی است که در صنعت مواد غذایی برای اهداف مختلف به کار می رود. به طور کلی اسید فسفریک در دو گرید صنعتی و خوراکی در بازار به فروش می رسد که تنها نوع خوراکی این اسید باید در صنایع غذایی، نوشیدنی ها و انواع شیرینی و کیک استفاده شود. فسفریک اسید خوراکی معمولاً با درصد خلوص 85% برای صنایع غذایی به کار می رود و وظیفه آن، تنظیم میزان PH محلول ها در انواع غذاها و نوشیدنی ها است. همان طور که می دانید سلامت و بهداشت انواع مواد غذایی که در صنایع تولید می شوند، مهم ترین مسأله است به همین منظور، انتخاب مواد شیمیایی مرغوب و مراقبت و توجه شدید نسبت به حمل و نقل و بارگیری مواد اولیه نظیر اسید فسفریک خوراکی، ضروری است. توصیه می کنیم مواد شیمیایی با گرید خوراکی را از معتبرترین شرکت های بازرگانی مواد شیمیایی تهیه کنید.

  تصفیه اسید فسفریک صنعتی

  تصفیه اسید فسفریک صنعتی

  در صورتیکه ناخالصی های اسید فسفریک صنعتی، بیشتر از حد مجاز باشد، باید روش هایی به کار گرفت تا این ترکیب را خالص سازی یا در اصطلاح شیمی، تصفیه کرد. تصفیه اسید فسفریک در صنعت با استفاده از انواع حلال های آلی و به روش استخراج انجام می شود. در این مطلب قصد داریم به توضیح روش استخراج و تصفیه فسفریک اسید با حلال های آلی بپردازیم.

  روش تهیه و خالص سازی اسید فسفریک خوراکی

  روش تهیه و خالص سازی اسید فسفریک خوراکی

  خالص سازی اسید فسفریک خوراکی به منظور حذف آلاینده های فلزی و مواد سمی به روش های فیزیکی و شیمیایی مختلفی صورت می گیرد؛ استفاده از روش هایی نظیر لخته سازی، رسوب گیری، فیلتراسیون متوالی، استفاده از رزین های تبادل یونی، شفاف سازی و استخراج با حلال، برای تصفیه فسفریک اسید به کار می روند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643