اسید فسفریک صنعتی

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۶۶۴-۳۸-۲ , 16271-20-8 ,

54.jpg 54.jpg
04000052.jpg 04000052.jpg

نام:

اسید فسفریک صنعتی ,

فرمول شیمیایی:

H3PO4 ,

ظاهر:

مایع ,

درصد خلوص (%):

65 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۶۶۴-۳۸-۲ , 16271-20-8 ,

شماره استاندارد بین المللی:

E4GA8884NN ,

جرم مولی (گرم در مول):

98.00 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.885 ,

دمای ذوب (°C):

42.35 ,

دمای جوش (°C):

‎158 ,

اسیدیته (pka):

2.148 7.198 12.375 ,

توضیحات

اسید فسفریک

اسید فسفریک یا اسید اورتوفسفریک با فرمول" H3PO4" مهم ترین اسید اکسیژنی مشتق از فسفر است. از این اسید جهت تهیه نمک فسفات مورد استفاده در کودها استفاده می شود. همچنین در علم دندان پزشکی، تهیه مشتقات آلبومین، تولید شکر و صنایع نساجی نیز استفاده می شود، اسید فسفریک به عنوان یک طعم دهنده اسیدی در محصولات غذایی کاربرد دارد.

اسید فسفریک خالص بصورت جامد کریستالی موجود می باشد. نقطه ذوب آن 42.35 ° C و در غلظت های پایین تر بصورت مایعی بی رنگ می باشد. اسید فسفریک خام از سنگ فسفات بدست می آید، در حالی که اسید فسفریک با خلوص بالاتر از فسفر سفید ساخته می شود.

واکنش پذیری مولکول های اسید فسفریک تحت شرایط مناسب افزایش می یابد. این حالت اغلب در دماهای بالا و با از دست دادن آب جهت تشکیل مولکول های بزرگتر رخ می دهد.

تاثیر فسفریک اسید بعنوان کاتالیزگر در پیشگیری افزایش دما و تخمیر پسماند های غذایی

استفاده از متد "پیشگیری از افزایش دما"

استفاده از متد "پیشگیری از افزایش دما" در حضور فسفریک اسید بعنوان یک کاتالیزگز جهت پسماند های غذایی استفاده می گردد. درصد مواد محلول (مانند پروتئین و کربوهیدرات) در پسماندهای غذایی با استفاده از متد مذکور و پس از اضافه نمودن مقدار قلیلی فسفریک اسید ( کمتر از 5%) به 65%افزایش یافته می یابد. با اعمال شرایط دمایی 160درجه ی سانتی گراد برای مدت 10 دقیقه، حداقل 40 درصد از انرژی لازم و 60 درصد از زمان این واکنش جهت نیل به نتیجه مطلوب بهینه گردید. آزمون تخمیری بعدی نشان دهنده ی این موضوع است که میزان فسفریک بهینه سازی شده ( 3% ) پس از بکار گرفتن متد VFA به 0.763 g/g VSremoval/ رسید، اما افزایش نمک ناشی از اضافه کردن فسفریک اسید می تواند تاثیری منفی روی این آزمایش بگذارد. با روند افزایشی میزان فسفریک اسید تحت متد VFAs، درصد پروپیونیک اسید کاهش یافته و در نتیجه ی آن مقدار بوتیریک اسید افزایش می یابد. تجزیه و تحلیل صورت پذیرفته تحت متد PCR-DGGE نشانگر این است که تنوع میکروبی می تواند با کاهش بیش از حد فسفریک اسید، منجر به عملکرد ضعیف متد VFA گردد.

دلیل وجود فسفریک اسید در نوشیدنی ها

از فسفریک اسید بدلیل دادن طعمی تند و تیز تر به نوشیدنی ها در این صنعت استفاده می گردد. از دیگر مزایای فسفریک اسید این است که باعث کاهش رشد کپک ها و باکتری ها می گردد، در صورت عدم وجود فسفریک اسید در محلول های قندی رشد ریزجانداران مذکور دوبرابر می گردد.

بر خلاف باور عموم، تقریبا همه ی خاصیت اسیدی نوشابه گازدار حاصل از فسفریک اسید می باشد (نه از دی اکسید کربن حل شده در نوشابه). این موضوع تحت آزمایش سنجش پی اچ نوشابه در دو نوبت : ابتدا نوشابه ی تازه و گازدار و سپس نوشابه ی بدون گاز مورد تایید قرار گرفته است. بدین ترتیب که پی اچ اولیه بیشتر از پی اچ ثانویه می باشد. فسفریک اسید خورنده است، اما در واقع غلظت این اسید در نوشابه گازدار کمتر از آب پرتقال یا لیموناد است.

آب میوه ها و نوشیدنی ها نیز طعم ترشی دارند، اما آنها از فسفریک اسید بعنوان افزودنی استفاده نمی نمایند. یونهای زیادی از فسفریک اسید در آنها بصورت فسفات نامحلول در آب وجود دارند. این نوشیدنی ها طعم ترش خود را مدیون سیتریک اسید محلول در خود هستند. سیتریک اسید در پرتقال، لیمو، لیمو ترش و گریپ فروپ وجود دارد. مالیک اسید در سیب و گیلاس یافت شده و به بسیاری از آب میوه ها بعنوان چاشنی و یا ماده افزودنی اضافه می گردد. فوماریک اسید در نوشابه های غیر گازدار استفاده می شود، و تارتاریک اسید در آب نبات ها باعث عطری خوشایند و طعمی ترش می گردد.

تمامی موارد فوق الذکر بدون تاثیر پذیرفتن از دیگری باعث ترش شدن طعم محصول می گردند.

  • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643